Bitna pitanja o ulaganju
Ukoliko Vam društvo nudi neki proizvod, a ne može Vam ponuditi objašnjenje koje ćete razumjeti, problem vjerojatno nije u Vama, već u investicijskom društvu. A ukoliko Vas investicijsko društvo, umjesto objašnjenja, pokušava uvjeriti da se ne morate opterećivati detaljima financijskog proizvoda ili usluge, to je pouzdan znak da trebate potražiti neko drugo investicijsko društvo kojemu ćete povjeriti svoju imovinu.
Nadalje, pitajte se razumijete li koje su komparativne prednosti i mane jedne investicije u odnosu na drugu. Razumijete li kojim je sve rizicima odabrana investicija izložena i što to znači za Vas? Razumijete li kojoj razini rizika se izlažete ulaganjem u određenu imovinu?
Ukoliko Vam nije jasno koje naknade ćete platiti za određeni proizvod ili uslugu, odnosno kako se točno te naknade obračunavaju – pitajte društvo da Vam to objasni. Također, imate pravo znati ako neko investicijsko društvo prima naknadu od nekog drugog društva na ime financijskih instrumenata koje proda svojim klijentima.
1. siječnja 2016.g. stupile su na snagu odredbe Zakona o porezu na dohodak koje za sve fizičke osobe predviđaju oporezivanje dohotka od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka.
Oporezuju se neto kapitalni dobici od ulaganja u financijske instrumente (poput investicijskih fondova, portfelja, dionica,...) kupljeni nakon 1. siječnja 2016. i prodani tijekom 2018.g., dok sva ulaganja učinjena do kraja 2015.g. nisu predmet oporezivanja. Porez na kapitalnu dobit od ulaganja u investicijske fondove plaća fizička osoba (porezni obveznik). U slučaju neto kapitalnog dobitka ostvarenog ulaganjem u investicijske fondove i portfelje unutar kalendarske godine 2018., svaki klijent dužan je prijaviti (putem JOPPD obrasca) i platiti porez i prirez na dohodak do 28. veljače 2019. godine. Dakle, klijenti koji su udjele kupili nakon 1. siječnja 2016. i otkupili ih tijekom 2018.g. na ostvareni neto kapitalni dobitak imaju obvezu platiti porez i prirez. Stopa poreza iznosi 12%, dok stopa prireza ovisi o mjestu stanovanja i razlikuje se po poreznim općinama.
Porez se neće naplaćivati:
- za uplate u fondove do 31.12.2015. neovisno o trenutku izlaska iz fonda – drugim riječima, svi udjeli koji su kupljeni prije 31.12.2015. neće biti oporezovani, neovisno o trenutku prodaje udjela;
- na prinos investicijskog fonda ako je ulaganje u fond duže od dvije godine;
- na zamjenu udjela u fondovima pod upravljanjem istog Društva, dakle svaka zamjena udjela između fondova kojima upravlja Eurizon Asset Management (ili bilo koje drugo društvo) ne tretira se kao prodaja udjela, već kao jedinstveno ulaganje – drugim riječima, razdoblje od potrebne dvije godine za neoporezivanje se ne prekida nego teče neprekinuto i dalje.
Kako bi se prijava i uplata poreza učinila što jednostavnijom, Eurizon Asset Management Croatia svake godine tijekom siječnja uz Izvadak o stanju i prometima u Eurizon Asset Management Croatia fondovima šalje i Pregled otuđenja imovine s porezno priznatim dobitkom ili gubitkom u kojem je za 2022. godinu iskazana porezna osnovnica u HRK, a koja u slučaju da je klijent ostvario dohodak od kapitala od ulaganja u fondove kojima upravlja jedino Eurizon Asset Management Croatia, predstavlja iznos na kojeg je klijent dužan obračunati i platiti porez i prirez (konverzija u eure će se izvršiti kod same uplate poreza).
Izvještaji će biti poslani na e-mail adresu ili klasičnom poštom.
Svi klijenti koji nisu sigurni raspolaže li Eurizon Asset Management Croatia s točnim kontakt podacima za dostavu gore spomenutih izvještaja pozivaju se da iste provjere na 01/6363-699 ili sales@eurizonam.hr, kako bi pravovremeno bili u mogućnosti podmiriti zakonske obveze plaćanja poreza tj. kako ne bi bili u poreznom prekršaju. Klijenti koji su ostvarili dohodak od kapitala od ulaganja u fondove kojima upravlja jedino Eurizon Asset Management, a tijekom siječnja nisu zaprimili Pregled otuđenja imovine s porezno priznatim dobitkom ili gubitkom od Eurizon Asset Management Croatia na e-mail ili kućnu adresu, moći će isti zatražiti naknadno od Eurizon Asset Management Croatia ili svog bankara bez ikakvih dodatnih troškova.
U praksi ćete često naići na skraćenicu KID, koja dolazi od engleskog naziva predmetnog dokumenta (Key Investor Information Document). Bitna informacija koja se nalazi u KID-u je Sintetički pokazatelj rizika i uspješnosti – SPRU.
U KID-u možete naći i korisne informacije o ciljevima i investicijskoj politici UCITS fonda, kategorijama rizika kojima je UCITS fond izložen, troškovima, povijesnim prinosima, te druge praktične informacije.
Društva za upravljanje dužna su izrađivati i redovito objavljivati KID-ove za sve UCITS fondove kojima upravljaju, a obzirom da je forma KID-a strogo zadana EU regulativom, to je dobar način za usporedbu dva ili više UCITS fonda.
Prospekt i pravila UCITS fonda
Svakako si dajte vremena i proučite Prospekt i pravila fonda prije nego uložite imovinu u neki fond.
Prospekt i pravila nekog fonda zajedno definiraju uvjete ugovornog odnosa u koji stupate sa društvom za upravljanje kada steknete udjel u nekom fondu kojim ono upravlja. Kupnjom udjela u fondu, silom zakona stupate u ugovorni odnos s društvom koje upravlja predmetnim fondom, a uvjeti tog ugovornog odnosa u velikoj mjeri su definirani upravo Prospektom i pravilima fonda. Jednako kao što ne biste trebali potpisati neki ugovor prije nego ga pročitate i razumijete, tako ne biste trebali ni kupiti udjele u fondu prije nego što pročitate Prospekt i pravila.
Prospekt fonda mora sadržavati informacije o ulaganjima toga fonda, rizicima, uvjetima kupnje i prodaje udjela, naknadama i troškovima, te mnoge druge informacije koje Vam mogu pomoći pri donošenju odluke o tome da li fond zadovoljava Vaše potrebe, odnosno da li odgovara Vašem ulagačkom profilu.
Za razliku od Prospekta, pravila fonda su svojevrsna kompilacija međusobnih zakonskih prava i obveza između fonda, društva koje njime upravlja, depozitara, i Vas kao ulagatelja. No osim navođenja bitnih zakonskih odredbi koje određuju međusobne odnose gore navedenih subjekata, pravila dodatno definiraju neke situacije u kojima je regulator ostavio slobodu društvu da definira detalje odnosa koje će ono nuditi ulagateljima na tržištu. Osim toga, pravila ulagatelju pružaju korisne informacije o samom društvu za upravljanje, nadzorom nad poslovanjem društva, kao i detaljne informacije o situacijama u kojima se društvo može naći u sukobu interesa prema Vama kao ulagatelju. Pravila fonda su vrlo koristan dokument ukoliko želite saznati prava koja stječete kao ulagatelj u odabrani fond, odnosno koje obveze time preuzimate.
Ukoliko Vam neki dio Prospekta i pravila nije jasan, nemojte se ustručavati postaviti pitanje društvu za upravljanje. Spremnost društva da Vam pruži konkretna objašnjenja Prospekta i pravila također može biti koristan indikator pri donošenju investicijske odluke.
Opći uvjeti za uslugu upravljanja portfeljem
Svakako provjerite je li određeno društvo ovlašteno za pružanje financijskih usluga u Vašoj zemlji. Registar društava koja su ovlaštena za pružanje financijskih usluga u Republici Hrvatskoj možete naći na web adresi: http://www.hanfa.hr/registar/2.
Registri za ostale zemlje EU mogu se naći na web adresi: http://www.esma.europa.eu/page/Investment-Firms
Pružatelj usluge dužan Vas je redovito izvješćivati o transakcijama koje je za Vaš račun proveo u proteklom razdoblju, te ukoliko tako izberete, dostavljati Vam podatke o izvršenju svake pojedine transakcije.
Bitno pitanje na koje morate dobiti odgovor je i način na koji će se mjeriti uspješnost Vašeg portfelja.
Tijekom svoga odnosa sa investicijskim društvom, uvijek tražite da Vas obavještavaju o uspješnosti Vaših investicija. Ispunjavaju li Vaše ciljeve? Razvija li investicija onako kako ste očekivali?
Pružatelj investicijske usluge dužan je postupati u najboljem interesu svojih klijenata. U tu svrhu, društva moraju imati efektivne mehanizme za sprečavanje situacija u kojima bi interes njihovih klijenata mogao biti oštećen. Svakako upitajte investicijsko društvo o tim mehanizmima i postupcima.
Prije nego odlučite kako ćete uložiti svoj novac, morate identificirati i definirati svoje osnovne financijske potrebe i ciljeve. Pomozite svome investicijskom društvu da razumije Vaše potrebe, financijsku situaciju te znanje i iskustvo sa financijskim proizvodima i uslugama.
Bez obzira koliko novaca ulažete, bitno je da se educirate o svojim pravima i prilikama koje Vam se pružaju.
I za kraj: ako imate bilo kakvih nedoumica, nemojte se ustručavati pitati.
U slučaju da je uplata novčanih sredstava na račun Fonda izvršena, a Eurizon Asset Management Croatia u roku od 7 radnih dana od uplate nije zaprimio valjani zahtjev za izdavanje sa pripadajućim prilozima, uplaćena sredstva biti će vraćena na račun s kojeg je uplata zaprimljen, u nominalnom iznosu, ukoliko je podatak o računu poznat.
Ukoliko se Uvjeti za upis ostvare do 16:00 sati radnog dana (Iznimno: Eurizon HR D-Start fond do 12:00 sati radnog dana; Eurizon HR International Multi Asset fond i Eurizon HR Euro Short Term Bond fond do 14:00 sati radnog dana; Eurizon HR Start fond do 22:00 sata radnog dana), datumom upisa u registar smatrat će se taj dan. Ukoliko se Uvjeti za upis ostvare radnim danom nakon 16:00 sati radnog dana (Iznimno: Eurizon HR D-Start fond do 12:00 sati radnog dana; Eurizon HR International Multi Asset fond i Eurizon HR Euro Short Term Bond fond do 14:00 sati radnog dana; Eurizon HR Start fond do 22:00 sata radnog dana), ili na dan koji nije radni dan, datumom upisa u registar smatrat će se prvi sljedeći radni dan. Radnim danom smatraju se svi dani osim subote, nedjelje, i praznika.
Kupnja udjela obavlja se po cijeni udjela koja vrijedi na datum upisa u registar.