Komentar tržišta - veljača 2025.
Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem Eurizon Asset Management Croatia d.o.o..
Svijetla točka za investitore bile su globalne obveznice, koje su dokazale svoju ulogu diversifikatora protiv gubitaka na tržištu dionica. Unatoč potencijalnoj opasnosti da carine ponovno potaknu inflaciju i višim inflacijskim podacima od očekivanih, globalna tržišta obveznica usmjerila su se na slabije podatke o američkom sentimentu i rizike za rast, što je dovelo do rasta cijena obveznica (pada obvezničkih prinosa).
Svjetska dionička tržišta
U proteklom mjesecu, svjetska dionička tržišta bilježila su mješovite rezultate. Najbolji prinosi na mjesečnoj razini ostvareni su na europskim dioničkim tržištima dok su najslabiji rezultati bilježeni na japanskom dioničkom tržištu. Kada sagledamo prinose prema industrijama, oni su bili poprilično pomiješani, odnosno, niti jedna od industrija nije se previše izdvajala niti po dobrim niti po lošim prinosima, već su se oni znatno razlikovali od kompanije do kompanije unutar svake pojedine industrije. MSCI All Country World indeks na mjesečnoj je razini oslabio za 0,70%. Među europskim indeksima, njemački Dax indeks na mjesečnoj je razini porastao za 3,77%, talijanski FTSEMIB indeks ojačao je za 5,99% dok je francuski CAC indeks tijekom veljače povećao svoju vrijednost za 2,03%. Europski blue - chip indeks Euro Stoxx 50 na mjesečnoj je razini porastao za 3,34%. Vodeći američki dionički indeksi u veljači su ostvarili negativne rezultate. Tako je Dow Jones indeks u veljači oslabio za 1,58% dok je vrijednost S&P 500 indeksa pala za 1,42%. Mješoviti prinosi u proteklom su mjesecu bilježeni u regiji Azija - Pacifik. Vrlo slabi rezultati ostvareni su na japanskom dioničkom tržištu, te je tamošnji dionički indeks Nikkei 225 na mjesečnoj razini oslabio za 6,11%. Suprotno tome, Kina je bilježila vrlo dobre rezultate. Vodeći kineski dionički indeks Shanghai Composite na mjesečnoj je razini porastao za 2,16% dok je lokalni dionički indeks burze u Hong Kongu, Hang Seng, ojačao za čak 13,43%. Kako je već spomenuto, prinosi unutar svake pojedine industrije bili su poprilično raspršeni te sukladno tome vrijedi spomenuti nekoliko pobjednika i nekoliko gubitnika unutar mjeseca kada su u pitanju najveće svjetske kompanije. Za početak vrijedi istaknuti porast cijena dionica drugog najvećeg pružatelja Internet te mobilnih usluga u SAD - u, T-Mobile US Inc, od 15,76% na mjesečnoj razini (+22,18% YTD). Dionice najpoznatijeg svjetskog proizvođača bezalkoholnih pića, a riječ je naravno o Coca - Cola Co, na mjesečnoj su razini porasle za 12,18% (+14,38% YTD). Dionice jedne od najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija, Eli Lilly & Co, u veljači su ojačale za 13,51% (+19,25% YTD). Kada su u pitanju gubitnici mjeseca, prva kompanija koju vrijedi spomenuti je američka Tesla, svjetski lider u proizvodnji električnih automobila, čije su dionice u veljači oslabile za čak 27,59% (-27,45% YTD). Nadalje, vrijedi spomenuti i pad vrijednosti dionica jedne od najvećih IT kompanije na svijetu a riječ je o američkom Alphabet Inc, koje su veljači oslabile za 16,54% (-10,05% YTD). Za kraj, ističe se i slabljenje dionica svjetskog lidera u pružanju usluga zdravstvenog osiguranja te zdravstvene skrbi a riječ je o američkom UnitedHealth Group Inc, čije su dionice pale za 12,45% tijekom veljače (-6,11% YTD).
Domaće i regionalna dionička tržišta
Veljača je donijela pozitivne prinose na većini regionalnih dioničkih tržišta, a jedino tržište koje je zabilježilo korekciju u veljači je domaće dioničko tržište.
Hrvatska: Zagrebački indeks CROBEX je drugi mjesec u 2025. godini je završio u negativnom teritoriju, sa padom CROBEX indeksa od 4,24%., dok je od početka godine i nadalje u pozitivnom teritoriju od 4,47%. Od likvidnijih sastavnica indeksa CROBEX, značajniji pad je zabilježila dionica Zagrebačke banke d.d. koja je u veljači tako oslabila za 10,10%. Kompanija Ericsson Nikola Tesla d.d. objavila je svoje poslovne i financijske rezultate za 2024. godinu. Iako je prihod zabilježio značajan pad zbog neobnavljanja ugovora o upravljanim uslugama s Hrvatskim Telekomom, drugi su segmenti nadoknadili i pridonijeli poboljšanju profitabilnosti.
Slovenija: SBITOP indeks ostvario je i u veljači najveći rast od 6,47%. Rast je predvodila dionica Pozavarovalnica Sava d.d. koja je ojačala za 13,44% u veljači. U 2024. godini Luka Koper zabilježila je 6% rast prihoda, 7% rast EBITDA-e i neto dobit od 60,3 milijuna eura, što je 7% više u odnosu na 2023. godinu. Tvrtka je također premašila svoje ciljeve za 2024. godinu, nadmašivši planirane prihode za 2%, EBITDA-e za 20% i neto dobiti za 26%. Dionica Luke Koper d.d. u veljači je tako ojačala za 5,43%.
Srbija: BELEX15 indeks je realizirao manji pozitivni rezultat (+0,59%). Niska razina trgovanja i blokada dionica Naftne industrije Srbije a.d. (NIS) zbog sankcija, ograničili su veće pomake. Blagi rast potaknut je sastavnicama BELEX15 indeksa poput Aerodroma Nikola Tesla a.d.
Rumunjska: BET indeks porastao je za 3,07% tijekom veljače. Rast je podržan energetskim sektorom i bankama. A među sastavnicama indeksa najveći rast je ostvarila dionica Transgaz S.A (TGN; +18,75%)
Obveznička tržišta i tržište novca
U veljači nije održan sastanak ECB-a te su kamatne stope ostale nepromijenjene, tj. kamatna stopa za glavne operacije refinanciranja je bila 2,90%, a kamatna stopa na novčani depozit 2,75%.
Američki FED također se nije sastajao u veljači te su kamatne stope ostale u rasponu od 4,25% do 4,50%. Makroekonomski podaci ukazuju na nastavak nešto više stope inflacije, zbog čega se i nadalje ne očekuje skoro smanjenje kamatnih stopa od strane FED-a, barem do ljetnih mjeseci.
Obvezničko tržište u veljači obilježila je pozitivna izvedba. Desetogodišnje američke obveznice bilježe pad prinosa s 4,54% na 4,21%, dok istovremeno njemačke desetogodišnje obveznice bilježe pad prinosa s razine 2,46% na 2,41%. Hrvatske desetogodišnje obveznice, zabilježile su također trend pada prinosa s razine od 3,14% na 3,05%.
Eurske kamatne stope na domaćem tržištu u veljači spustile su se duž cijele krivulje za 25 baznih bodova sukladno rezanju referentnog kamatnjaka krajem siječnja na 2,75%.
U veljači je održana aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija. Prinos na jednogodišnji trezorski zapis za institucionalne investitore očekivano je pao za 40 baznih bodova na 2,30% kao i prinos za građane za 55 baznih bodova na 2,60%. Upisano je 659mil EUR za građane te 200mil EUR za institucionalne investitore. Euro je u odnosu na dolar u veljači tek neznatno ojačao za 0,13% na razinu 1,0375. U narednom razdoblju na domaćem tržištu kamatne stope bit će na nižim razinama nego u veljači obzirom da tržište u ožujku očekuje još jedno spuštanje referentne eurske kamatne stope.