Komentar tržišta za kolovoz 2015.

PBZ Novčani fond
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija, PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u kolovozu uz prinos 0,49% (na godišnjoj razini).
Tijekom mjeseca kolovoza Ministarstvo financija je izdalo trezorske zapise uz nepromijenjenu razinu prinosa od 1,5% na rok od godinu dana. Krajem mjeseca kolovoza primjetan je trend značajnijeg odljeva viška likvidnosti iz sustava, koji bi mogao prouzročiti porast tržišnih kamatnih stopa, posebice na kraće rokove. Sukladno navedenom, za očekivati je smanjenje količine izdanih trezorskih zapisa pri trenutnim razinama prinosa te nakon toga rast prinosa navedenih. 
 
PBZ Novčani fond
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija, PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u kolovozu uz prinos 0,49% (na godišnjoj razini).
Tijekom mjeseca kolovoza Ministarstvo financija je izdalo trezorske zapise uz nepromijenjenu razinu prinosa od 1,5% na rok od godinu dana. Krajem mjeseca kolovoza primjetan je trend značajnijeg odljeva viška likvidnosti iz sustava, koji bi mogao prouzročiti porast tržišnih kamatnih stopa, posebice na kraće rokove. Sukladno navedenom, za očekivati je smanjenje količine izdanih trezorskih zapisa pri trenutnim razinama prinosa te nakon toga rast prinosa navedenih.  
 
PBZ Euro novčani fond
PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom kolovoza stabilan rast uz prinos 0,54% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Tijekom kolovoza Ministarstvo financija je izdavalo trezorske zapise u valutnoj klauzuli čiji je prinos na izrazito niskim razinama te jednogodišnji trezorski zapis nosi skromnih 0,30%.  Procjene stope inflacije u Eurozoni ukazuju na porast od 0,2% na godišnjoj razini, dok su procjene vezano uz temeljnu inflaciju na razini od 1,0%,  što je u oba slučaja neznatno više od očekivanja. Maloprodaja u najvećem gospodarstvu EU-Njemačkoj je porasla 1,4% na mjesečnoj razini, što ukazuje na blagi oporavak Eurozone. 
U razdoblju pred nama, očekujemo nastavak trenda niskih kamatnih stopa na depozite u eurima. 
 
PBZ Dollar fond
PBZ Dollar fond je tijekom kolovoza ostvario rast uz prinos 1,68% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj. 
U SAD-u je objavljen revidirani podatak o američkom bruto domaćem proizvodu za 2. ovogodišnje tromjesečje. Ostvaren je anualizirani rast od 3,7% što je nadmašilo sva očekivanja.  Na rast je ponajviše utjecala povećana osobna potrošnja zbog povećane razine zaposlenosti i nižih cijena goriva. Makroekonomski podaci u slijedećim danima trebali bi dati odgovor na pitanje hoće li FED započeti s dizanjem referentne kamatne stope u rujnu ili u mjesecima koji su pred nama. Podaci sa tržišta rada ukazuju na oporavak, dok stopa inflacije još uvijek nije na željenoj razini te je zbog toga tržište podijeljeno oko trenutka podizanja kamata. 
 
PBZ Short term bond fond
PBZ Short term bond fond je tijekom kolovoza ostvario rast od 0,07%. Najveći doprinos rastu vrijednosti fonda u kolovozu imale su kunske obveznice sa dospijećem 2016. godine te kunske obveznice koje dospijevaju 2020. godine. Zbog porasta kratkoročnih kamatnih stopa, manji dio likvidnosti plasirali smo putem depozita u domaće banke.
 
PBZ Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu kolovozu iznosio je 0,15%. Najveći doprinos rastu vrijednosti fonda u kolovozu doprinijele su obveznice denominirane u valutnoj klauzuli sa dospijećima 2019. te 2020. godine. Značajan, iako nešto manji pozitivan doprinos rastu fonda također su imale obveznice u valutnoj klauzuli ali sa dospijećem 2022. godine. 
Mjesec kolovoz obilježili su niži volumeni trgovanja, standardno prisutni u ljetnim mjesecima te nešto veća volatilnost. Domaće tržište zabilježilo je značajan porast vrijednosti posljednjeg domaćeg kunskog izdanja, čija je vrijednost u proteklih mjesec dana porasla preko 2%. 
 
PBZ Global fond
PBZ Global fond je u kolovozu ostvario pad od 4,60%. Dionička tržišta su u kolovozu bila pod utjecajem neizvjesnosti o gospodarskom rastu u Kini, odnosno usporava li i kojom dinamikom. Tako izazvana rasprodaja na dioničkim tržištima zemalja u razvoju, posebno Kini, proširila se i na dionička tržišta razvijenih zemalja te je trajala do 24. kolovoza nakon čega se situacija stabilizirala. Uslijedio je oporavak tržišta potaknut novim mjerama kineske središnje banke za poticanje gospodarstva i podršku dioničkom tržištu. U isto vrijeme makroekonomski podaci iz razvijenih zemalja su pozitivni što potvrđuje objava podatka o rastu američkog gospodarstva u drugom tromjesečju koji na godišnjoj razini iznosi 3,7% što ipak nije bilo dovoljno za nadoknadu cjelokupnog mjesečnog pada.  Investicijska politika PBZ Global fonda u kolovozu odražavala je povećanu izloženost prema dioničkim tržištima razvijenih zemalja te smanjenu izloženost tržištima zemalja u razvoju. 
Obveznički dio portfelja izložen državnom dugu RH imao je blagi pozitivan doprinos tijekom mjeseca kolovoza, no nedovoljan da nadmaši pad u dioničkom dijelu. Najveći doprinos porastu vrijednosti imala je obveznica denominirana u valutnoj klauzuli sa dospijećem 2022. godine te obveznica sa dospijećem 2019. godine također u valutnoj klauzuli. 
 
PBZ Conservative 10
PBZ Conservative 10 fond je u kolovozu ostvario pad od 0,74%. Najveći pozitivan doprinos rastu vrijednosti fonda imale su obveznice denominirane u valutnoj klauzuli sa dospijećima 2019. te 2020. godine. Pad vrijednosti tijekom kolovoza, doživjele su obveznice denominirane u dolarima sa dospijećem 2017.godine. Mješovita izvedba obvezničkog dijela portfelja tijekom mjeseca u konačnici nije dovela do značajnijeg pozitivnog niti negativnog doprinosa.  
Njemački indeks DAX tijekom mjeseca ostvario je pad od 9,28% i tako imao negativan doprinos ukupnom prinosu fonda. Izloženost fonda prema njemačkom dioničkom tržištu kretala se oko 8%. 
 
PBZ Equity fond
PBZ Equity fond je u kolovozu izgubilo na vrijednosti 3,37%. Značajna korekcija na tržištima u razvoju imala je negativan utjecaj i na kretanje regionalnih indeksa koji su svi završili mjesec u minusu. Najviše je na vrijednosti izgubio je kazahstanski MSEIKZUN Indeks 9,12%, a slijede ga rumunjski BET i slovenski SBITOP Indeks sa padom od 7,96% odnosno 9,62%. Kako dionice sa kazahstanskog tržišta, sukladno našoj procjeni, nisu trenutno prisutne u portfelju PBZ Equity fonda nisu mogle imati dodatan negativan utjecaj na prinos fonda. Tako su najveći doprinos u padu vrijednosti udjela PBZ Equity imale dionice sa slovenskog tržišta. CROBEX je zabilježio manji pad te je završio mjesec sa gubitkom od 3,35%. Najmanji pad zabilježio je BELEX15 Indeks koji je izgubio 3,15% svoje vrijednosti. Alokacijom tržišta i selekcijom dionica PBZ Equity fond uspio je zabilježiti manji pad od usporednog indeksa koji ostvario gubitak od 4,14%