Eurizonov kutak o tržištu – Povjerenje u ulaganja

Povijest nas uči da trebamo imati povjerenja u rast globalnih tržišta i biti strpljivi u razdobljima volatilnosti financijskih tržišta, jer su se ona uvijek oporavila i dosegnula nove vrhunce.
VOLATILNOST NA TRŽIŠTIMA DIONICA
Nakon izvrsne 2023. i 2024. godine na dioničkim tržištima i pozitivnog ulaska u 2025., početkom travnja je došlo do nagle korekcije, nakon što je 2. travnja američki predsjednik Trump najavio uvođenje „recipročnih“ carina prema cijelom nizu zemalja, koje su visinom znatno premašile očekivanja tržišnih sudionika. Američki S&P 500 indeks je u svega dva dana zabilježio pad od 11,5% te europski Euro Stoxx 50 od  8%. S druge strane, obvezničko tržište uglavnom je vratilo ulogu zaštite portfelja u slučaju turbulencije i korekcija na dioničkom tržištu te državne obveznice većinom bilježe rast u istom razdoblju. U sljedećih nekoliko poglavlja sažeta su razmišljanja o načinu na koji se ponašati u ovakvim situacijama, temeljem iskustva iz duge povijesti dioničkih tržišta te profesionalne prakse i akademske literature.

Povijest kretanja S&P 500 indeksa od 1970. godine: Prikaz najvećih padova i oporavaka (u %)

KAKO ODRŽATI POVJERENJE U SVOJA ULAGANJA?
Kada dođe do naglih padova na burzi, sasvim je prirodno osjetiti paniku. Htjeli biste se u potpunosti riješiti rizičnih dionica i vrijednosnih papira te možda svu svoju ušteđevinu prebaciti u gotovinu. Istovremeno, kada burzovni indeksi dosegnu svoje vrhunce, osjećate nezadovoljstvo jer niste ranije uložili. To je česta investitorska dilema: odabrati pravi trenutak za kupnju ili prodaju vrijednosnih papira u portfelju. Jasno je da bi svatko od nas volio kupovati kad su cijene niske, a prodavati kad dosegnu vrhunac. No, nažalost, u stvarnosti često činimo upravo suprotno. Obično činimo pogrešku i tražimo brzu zaradu nakon značajnog rasta tržišta, dok istovremeno žurno prodajemo čim tržišni poremećaji uzrokuju značajan pad cijena.

Dakle, teško je zadržati povjerenje u financijska tržišta kada ne bilježe pozitivne rezultate, ali je dokazano da vrijeme nagrađuje najstrpljivije ulagatelje. Održavanje povjerenja u vlastita ulaganja zahtijeva kombinaciju znanja, discipline i racionalnog donošenja odluka. Kada cijene financijskih instrumenata tjednima ili mjesecima snažno osciliraju (tržišta se definiraju kao volatilna), tada emocionalne reakcije mogu imati ključnu ulogu: povlačenje ulaganja u tim fazama može značiti ne samo ostvarenje gubitka, već i propuštanje potencijalnih prilika u srednjem i dugom roku.
Volatilnost je sastavni dio financijskih tržišta jer su ona sklona naglim oscilacijama uslijed ekonomskih, političkih i poslovnih događaja - što može negativno utjecati na kratkoročne ciljeve ulagača, ali i brzo potičući rast u slučaju dobrih vijesti. Kako biste ostali dosljedni i zadržali povjerenje u svoje investicijske odluke tijekom nestabilnih razdoblja, ključno je držati se osnovnih načela:
 
1. Dugoročna perspektiva smanjuje stres
Usmjerenost na dugoročnu perspektivu jedno je od temeljnih načela uspješnog ulaganja, osobito na tržištima dionica. Ulaganje koje se drži tijekom duljeg vremenskog razdoblja može ublažiti utjecaj tržišnih oscilacija. Štoviše, što je vremenski horizont ulaganja dulji, volatilnost opada, a broj i intenzitet padova se smanjuje. Nakon turbulentnih razdoblja, oporavci tržišta se mogu dogoditi na prilično nepredvidive načine. Tržišta su u prošlosti pokazala sposobnost oporavka nakon snažnih padova. To je primjerice bio slučaj s velikim rastom glavnih dioničkih tržišta koji je uslijedio nakon krize izazvane Covidom-19 (odnosno pad od 20% u roku od 3 mjeseca na indeksu S&P500, jednom od najpraćenijih burzovnih indeksa koji prati izvedbu 500 vodećih američkih kompanija), kada dionički indeksi nisu samo ponovno dosegnuli svoje prethodne vrhunce, već su ih i nadmašili  (+46% porast u samo 4 mjeseca za S&P500 od najniže razine u ožujku 2020.) s ponovnim pokretanjem gospodarske aktivnosti. U toj fazi, i globalni bruto domaći proizvod (BDP) ponovno je počeo rasti znatno bržim tempom nego u ranijem periodu, ostvarujući snažan oporavak (rast svjetskog realnog BDP-a iznosio je +6,4% u 2021. i +3,2% u 2022., nakon pada od -2,9% u 2020., prema podacima Svjetske banke).

Vratimo li se još dalje u prošlost, financijska kriza iz 2008. godine uzrokovala je još veći pad (-57,0% od vrhunca u listopadu 2007. do najniže točke u ožujku 2009.) i zahtijevala je dulji oporavak (+129% u četiri godine nakon najniže vrijednosti u ožujku 2009.), ali je također pokazala da su investitori koji su ostali strpljivi i izbjegli paničnu prodaju na kraju ostvarili značajne prinose. U manje od šest godina, indeks S&P 500 dosegnuo je prethodni vrhunac iz listopada 2007., oporavivši se od jedne od najtežih globalnih financijskih kriza. U dvanaest godina od tog vrhunca, indeks S&P 500 se više nego udvostručio.
Povijest nas uči da trebamo imati povjerenja u rast globalnih tržišta i biti strpljivi u razdobljima volatilnosti financijskih tržišta, jer su se ona uvijek oporavila i dosegnula nove vrhunce. Ključna poruka je ostati pribran i usmjeren na dugoročne financijske ciljeve, umjesto da reagiramo na kratkoročne oscilacije. Ostankom u investiciji omogućujemo našem portfelju da radi u svim tržišnim uvjetima, prihvaćajući padove, ali osiguravajući da će svi kasniji oporavci biti kapitalizirani.

2. Diversifikacija portfelja smanjuje utjecaj volatilnosti
Ne postoji jedan financijski instrument ili imovinska klasa koji će dati optimalan rezultat u svim tržišnim uvjetima, stoga ulaganje u samo jedan instrument ili klasu imovine nije najbolje rješenje, dok diversifikacija može biti temelj dobre strategije za smanjenje rizika koji proizlazi iz volatilnosti. Diversifikacija znači ulaganje u dva ili više financijskih instrumenata različitih karakteristika - u smislu imovinske klase, izdavatelja, tržišta, zemljopisnog područja ili valute.
Diversifikacija nije samo strategija, već i način razmišljanja koji štiti investitore od neočekivanih tržišnih kretanja. Ključna poruka je izgraditi dobro diversificirani portfelj koji će vam omogućiti da s većim pouzdanjem upravljate neizvjesnošću.

3. Ulaganje putem trajnih naloga pomaže u upravljanju emocijama
Ulaganje putem trajnih naloga predstavlja disciplinirani pristup ulaganju, temeljen na periodičnom i redovitom ulaganju fiksnog iznosa u određeni financijski instrument, neovisno o trenutnim tržišnim kretanjima. Ova investicijska strategija smanjuje utjecaj volatilnosti i ublažava rizike povezane s tržišnim tajmingom (odnosno traženjem „pravog trenutka“ za ulazak na tržište), čime oslobađa investitora od stresa predviđanja tržišnih kretanja te pomaže u upravljanju emocijama čak i kada su tržišta volatilna. Ovaj investicijski pristup nudi rješenje i za one ulagače koji nisu u mogućnosti jednokratno uložiti željeni iznos.
Ključna poruka je imati na umu kako su ulaganja putem trajnih naloga jednostavno i fleksibilno rješenje koje omogućuje ulaganje kapitala kroz dulje vremensko razdoblje, uz fokus na dugoročne ciljeve i raspodjelu ulaganja prema osobnim financijskim mogućnostima.

Zaključno
Kod ulaganja na financijskim tržištima, emocionalna i psihološka uključenost je razumljiva, no može se ublažiti usvajanjem discipliniranog pristupa u definiranju investicijske strategije vođene osobnim potrebama, prioritetima, sklonosti riziku i prikladnim vremenskim horizontom.

Posebno kada je volatilnost na financijskim tržištima visoka, odluke potaknute emocijama ili iracionalnim uvjerenjima mogu umanjiti mogućnost iskorištavanja prilika koje se potencijalno mogu pojaviti. Zapravo, takva razdoblja često predstavljaju priliku za rebalansiranje portfelja i strateško usmjeravanje prema rizičnijim ulaganjima, što u konačnici doprinosi boljoj diversifikaciji portfelja. Stoga je zadržavanje racionalnog pristupa ključno. Pridržavanjem temeljnih investicijskih načela - dugoročne perspektive, diversifikacije i discipliniranog pristupa ulaganju (poput ulaganja putem trajnih naloga) - ulagatelj može pouzdano upravljati tržišnim fluktuacijama i ostvariti održive financijske prinose, učvršćujući povjerenje u vlastita ulaganja. Ulaganje s jasno definiranim investicijskim ciljevima i strategijom unutar odgovarajućeg vremenskog horizonta omogućuje informirano i svjesno donošenje investicijskih odluka.

Ovo je promidžbeni sadržaj. Prije donošenja konačne odluke o ulaganju, svaki ulagatelj obvezan je upoznati se s sadržajem Prospekta i Pravila, Ključnim podacima (informacijama) za ulagatelje te ex-ante prikazom troškova i naknada. Svi navedeni dokumenti dostupni su na mrežnim stranicama društva Eurizon Asset Management Croatia d.o.o. (dalje u tekstu: Društvo) www.eurizoncapital.com/hr, distributera te u svim poslovnicama Privredne banke Zagreb d.d., distributera fondova pod upravljanjem Društva.

Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude. Iznesene analize i očekivanja temelje se na javno dostupnim informacijama. Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet teksta nisu u cijelosti objašnjeni. Više o rizicima vezanim uz ulaganje u svaki pojedini fond i portfelje pod upravljanjem Društva možete saznati na www.eurizoncapital.com/hr.