Komentar za veljaču 2016.
Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem PBZ Investa.
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u veljači uz prinos 0,41% (na godišnjoj razini).
Tijekom veljače na aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija zabilježen je nastavak povećanog interesa investitora za jednogodišnjim trezorskim zapisima što je doprinijelo smanjenju prinosa na povijesno niskih 1,13%. Održana je i prva strukturna dugoročna repo aukcija na kojoj je HNB plasirao 565 mio HRK bankama po fiksnoj kamatnoj stopi 1,80% na četiri godine. Razmjerno slab interes investitora nije iznenadio obzirom na visoku likvidnost domaćih banaka. Višak likvidnosti u sustavu trenutno iznosi 11,5 mlrd kuna. Očekujemo nastavak trenda pada prinosa na trezorskim zapisima u nadolazećem razdoblju.
PBZ Euro novčani fond
PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom veljače stabilan rast uz prinos 0,28% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Ministarstvo financija održalo je samo jednu aukciju trezorskih zapisa u valutnoj klauzuli uz pad prinosa jednogodišnjeg trezorskog zapisa za 10 baznih poena te sada iznosi svega 0,30%. Posljednje izjave čelnika ECB-a ukazuju na mogućnost uvođenja dodatnih monetarnih poticaja na sljedećem sastanku u ožujku. Kamatna stopa na prekonoćna oročenja mogla bi se sniziti za dodatnih 0,10% sa sadašnjih -0,30%. Trenutna referentna kamatna stopa ECB-a iznosi svega 0,05%.
PBZ Dollar fond
PBZ Dollar fond je tijekom veljače ostvario rast uz prinos 1,269% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj. Tijekom veljače nije bilo sjednice FED-a. Obzirom na i dalje prisutne tržišne neizvjesnosti i izjava dužnosnika FED-a ne očekujemo da bi na sastanku u ožujku moglo doći do daljnjeg podizanja referentne kamatne stope. Nastavak solidnih objava s američkog tržišta rada uz rast plaća mogao bi potaknuti središnju banku na podizanje referentnog kamatnjaka na sastanku u lipnju. Referentna kamatna stopa trenutno iznosi 0,25%-0,50%.
Eurizon HR Short Term Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu veljači iznosio je 0,56%. Još jedan mjesec u nizu tržište obiluje likvidnosti što navodi investitore na alokaciju povećanog dijela imovine u obveznički segment. Navedena potražnja utjecala je na rast cijena kunskih izdanja RH i pozitivnu izvedbu fonda. Sve obveznice RH u portfelju fonda zabilježile su pozitivnu mjesečnu izvedbu, a najveći rast cijene u veljači imala je kunska obveznica s dospijećem 2020. godine. Manji dio slobodnih sredstava ostavili smo za svakodnevnu likvidnost.
Duracija fonda se kreće oko 2, te vjerujemo da će tu ostati na tim razinama.
Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu veljači iznosio je 0,82%. Nastavljen je trend pada prinosa i rasta cijena obvezničkih tržišta diljem svijeta koje su pratile obveznice Republike Hrvatske. Mjesečni promet obveznicama u veljači bio je izniman a iznosio je 4,8 mlrd HRK, što je najveći mjesečni promet od daleke 2007. godine. Najveći interes vladao je za kunskim obveznicama RH s dospijećem 2017. te 2018. godine, uz prinose od 1,50% i 1,75%. Najveći doprinos rastu vrijednosti fonda na mjesečnoj razini imale su kunske obveznice RH sa dospijećem 2018. godine. Uz navedene obveznice značajan porast vrijednosti i pozitivan doprinos imale su obveznice u valutnoj klauzuli sa dospijećima 2019. te 2020. godine.
Eurizon HR Global fond
Vrijednost udjela Eurizon HR Global fonda na kraju veljače je bila gotovo nepromijenjena u odnosu na siječanj, odnosno promijenila se za -0,09%. Dionička tržišta ostvarila su negativan doprinos pri čemu je utjecaj pada europskog i japanskog tržišta djelomično nadoknađen kroz izloženost američkom tržištu odnosno jačanje dolara. Korekcija tržišta je iskorištena za povećanje izloženosti dionicama iznad benchmarka. Obveznički dio portfelja izložen državnom dugu RH ostvario je pozitivnu mjesečnu izvedbu. Najbolju izvedbu u veljači imala je kunska obveznica Republike Hrvatske s dospijećem 2018. godine.
Eurizon HR Conservative 10 fond
Vrijednost udjela u mjesecu veljači porasla je 0,69%. Obveznička komponenta fonda u veljači ostvarila je pozitivan doprinos. Najveći pozitivan doprinos za fond imale su kunske obveznice RH sa dospijećem 2018. godine. Uz navedene obveznice, kunske obveznice sa dospijećima 2017. te 2026. godine značajno su doprinijele rastu vrijednosti na mjesečnoj izvedbi. Njemački indeks DAX je tijekom mjeseca izgubio na vrijednosti 3,1% čime je ostvario negativan doprinos i umanjio pozitivnu izvedbu obveznica. Izloženost fonda prema DAX-u u veljači je bila smanjena u odnosu na mjesec ranije te se kretala na razini oko 5%.
Eurizon HR Flexible 30 fond
Eurizon HR Flexible 30 fond je u veljači ostvario pad od 0,14%. Izloženost fonda prema obvezničkim tržištima bila je stabilna i kretala se na razini oko 80% pri čemu se veći dio (oko 60%) odnosi na izloženost svjetskim obvezničkim tržištima, a manji dio na domaće obvezničko tržište. Izloženost fonda prema dioničkim tržištima smanjena je u odnosu na siječanj kretala se na razini 12%. Pozitivan doprinos koji ostvaren izlaganjem domaćem obvezničkom tržištu djelomično je nadoknadio negativan utjecaj svjetskih obvezničkih tržišta. Dionička komponenta bila je pod utjecajem pada europskih tržišta što je djelomično nadoknađeno kroz izloženost američkom tržištu odnosno kroz jačanje dolara.
Eurizon HR Equity fond
Za razliku od značajnog prošlomjesečnog gubitka, Eurizon HR Equity fond je u veljači uspio ostvariti pozitivni prinos od 0,13%. Najveći doprinos tom rastu imala su tržišta dionica u Hrvatskoj i Rumunjskoj. Domaće tržište je zabilježilo rast od 0,13%, dok je rast na Rumunjskom tržištu bio snažniji. Tako je rumunjski BET Indeks ostvario rast od 1,92% što je najveća pozitivna vrijednost indeksa ostvarena u veljači na regionalnim tržištima kapitala. Najveći pad ostvarilo je tržište dionica u Srbije te je BELEX15 Indeks izgubio 2,23% svoje vrijednosti. Razlog takvom padu vjerojatno leži u činjenici da su najavljeni prijevremeni izbori te niskoj likvidnost na burzi. I slovenski SBITOP Index je zabilježio gubitak od 0,35%. U narednom će periodu na kretanje vrijednosti dionica značajno utjecati i objava financijskih rezultata poslovanja kompanija za 2015. godinu.