Komentar za rujan 2015.
Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem PBZ Investa.
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u rujnu uz prinos 0,62% (na godišnjoj razini). Višak likvidnosti u sustavu je na razinama od 6 mlrd. kuna no zbog neravnomjerne raspodjele likvidnosti došlo je do značajnog skoka kratkoročnih kamatnih stopa. Tijekom mjeseca rujna bili smo svjedoci nesvakidašnje aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija, na koju je pristigla samo jedna ponuda za upis trezoraca no i ona je odbijena te u konačnici nije bilo izdanja trezorskih zapisa. Zadnji dan u mjesecu, nakon objave obratne repo aukcije od strane HNB-a situacija na novčanom tržištu se primirila tj. kamatne stope su pale a na samoj aukciji financijske institucije su posudile 1,2mlrd kuna od HNB-a na rok od tjedan dana po 0,8%.
PBZ Euro novčani fond
PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom rujna stabilan rast uz prinos 0,47% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Tijekom rujna Ministarstvo financija nije izdavalo trezorske zapise u valutnoj klauzuli. Procjene o kretanju stope inflacije u eurozoni u rujnu ukazuju na godišnji pad cijena 0,1%. Zbog usporenog oporavka eurozone moguće je očekivati novo kvantitativno popuštanje od strane ECB-a u ovom ili slijedećem kvartalu što bi kao posljedicu imalo nastavak trenda niskih kamatnih stopa na eure.
PBZ Dollar fond
PBZ Dollar fond je tijekom rujna ostvario rast uz prinos 1,29% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
U SAD-u je objavljen nanovo revidirani podatak o američkom bruto domaćem proizvodu za 2. ovogodišnje tromjesečje. Ostvaren je anualizirani rast od 3,9% što je najveći rast u zadnja tri kvartala. Uz navedeno, osobna potrošnja u SAD-u je porasla 3,6% što ukazuje na nastavak oporavka najvećeg svjetskog gospodarstva. Na dugo iščekivanoj sjednici FED-a u rujna referentne kamatne stope ipak nisu podignute ali je najavljeno njihovo dizanje do kraja 2015. godine. Očekivanja tržišta ukazuju da bi se podizanje trebalo dogoditi najvjerojatnije u mjesecu prosincu.
Eurizon HR Short Term Bond fond
Pad vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 0,59%. Pod utjecajem povećane potrebe za likvidnosti tijekom prošlog mjeseca svjedočili smo značajnom porastu kratkoročnih kunskih kamatnih stopa. Kako bi osigurali dostatnu likvidnost pojedini institucionalni investitori odlučili su se na prodaju posebice kratkih kunskih obveznica što je imalo za posljedicu signifikantan pad njihove vrijednosti. Krajem mjeseca nakon objave od strane HNB-a o otpuštanju dodatne likvidnosti u sustav putem obratne repo aukcije, kamatne stope su počele padati a cijene obveznica blago rasti iako još nisu dostignule prethodne razine.
Eurizon HR Bond fond
Pad vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 0,35%. Glavni uzročnik smanjenja vrijednosti na mjesečnoj razini je pad cijena kunskih obveznica RH s dospijećima 2017. te 2018. godine. Za razliku od njih, porasla je vrijednost obveznice RH denominirane u USD koja dospijeva 2017. godine, no to nije bilo dovoljno za ostvarenje pozitivnog rezultata na mjesečnoj razini.
Mjesec rujan bio je najlikvidniji mjesec ove godine na obvezničkom tržištu. Tijekom mjeseca zbog nešto manje razine kuna u sustavu bili smo svjedoci prodaje ponajviše kunskih obveznica RH od strane institucionalnih investitora što je dovelo do pada obvezničkog indexa Crobistr za 0,73%. U zadnjim danima mjeseca situacija se stabilizirala te se pojavio povećan interes za kupnjom obveznica RH.
Eurizon HR Conservative 10 fond
Pad vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 0,94%. Obveznička komponenta fonda ovaj mjesec je ostvarila negativan doprinos. Najveći uzročnik smanjenja vrijednosti je pad cijena obveznica denominiranih u kunama sa dospijećima 2018. te 2017. godine. Blagi porast vrijednosti na mjesečnoj razini ostvarila je obveznica s dospijećem 2020. godine u valutnoj klauzuli.
Njemački indeks DAX tijekom mjeseca ostvario je pad od 5,84% čime je, također, ostvario negativan doprinos ukupnom prinosu fonda. Izloženost fonda prema DAXu u rujnu je bila smanjena u odnosu na mjesec ranije čime je ublažen negativan utjecaj pada vodećih njemačkih automobilskih kompanija, te se kretala na razini oko 7%.
Eurizon HR Global fond
Eurizon HR Global fond je u rujnu ostvario pad od 1,95%. Rujan je za dionička tržišta prošao u znaku povećane volatilnosti i nastavka neizvjesnosti. Tržišta su i dalje pod utjecajem neizvjesnosti o usporavanju gospodarskog rasta u Kini i prelijevanja tog efekta na ostale zemlje u razvoju te mogućeg prelijevanja na razvijena gospodarstva. Volatilnost je dodatno porasla nakon to je američka središnja banka, Fed, zadržala kamatnu stopu nepromijenjenom što su investitori protumačili kao zabrinutost za rast i time krajem mjeseca potaknuli novi val pritisaka na dionička tržišta. S druge strane, gospodarski pokazatelji razvijenih zemalja govore o nastavku rasta. Prije svega se to odnosi na SAD čije tržište rada i potrošnja i dalje napreduju što je razlog revizije rasta BDP-a u drugom tromjesečju s anualiziranih 3,7% na 3,9%. Može se reći da je sentiment na tržištima pogoršan više nego što to pokazuju podaci te su dionička tržišta mjesec završila u negativnom teritoriju. Izloženost Eurizon HR Global fonda prema dioničkom tržištu kretala se na razini benchmarka pri čemu su razvijena tržišta ostvarila nešto veći pad od tržišta zemalja u razvoju.
Obveznički dio portfelja izložen državnom dugu RH, također je imao negativan doprinos tijekom mjeseca. Najveći doprinos padu vrijednosti imala su kunske obveznice s dospijećem 2018. te 2017. godine. Manji pozitivan doprinos rastu vrijednosti fonda imala je obveznica Hrvatske elektroprivredne denominirana u USD.
Eurizon HR Equity fond
U rujnu je cijena udjela Eurizon HR Equity fonda izgubila na vrijednosti 2,46%. Sva su regionalna tržišta zabilježila minuse, a najveći je pad imalo tržište dionica u Kazahstanu. Tamošnji je MSEIKZUN Indeks zabilježio minus veći od 20%, a tomu su najviše doprinijele dionice iz rudarskog i energetskog sektora. Eurizon HR Equity fond i dalje nema pozicije na tom tržištu sukladno našim ranijim procjenama. Najmanji je pad ostvarilo rumunjsko tržište kapitala. Tako se BET Indeks korigirao za samo 0,23%, a glavni amortizeri većeg pada bile su dobre izvedbe dionica rumunjskih banka, koje su i zastupljene u portfelju Eurizon HR Equity fonda. BELEX Indeks je ostvario pad od 0,90%. U ovom je razdoblju najveći doprinos u padu cijene udjela imale domaće dionice, a CROBEX Indeks je zabilježio pad od 3,02%. Slovenski je SBITOP Indeks zabilježio veći gubitak od hrvatskog tržišta kapitala te je pao 3,46%. I ovaj je mjesec Eurizon HR Equity fond uspio zabilježiti manji gubitak cijene udjela od usporednog indeksa koji ostvario pad od 2,73%.