Komentar tržišta - travanj 2024.

Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem Eurizon Asset Management Croatia d.o.o..
Komentar tržišta - travanj 2024.
 
Travanj je bio negativan mjesec i za dionička tržišta i za tržišta obveznica. Kombinacija više od očekivanja razine inflacije u SAD-u i objave američkog BDP-a za prvo tromjesečje, koji je iako na prvi pogled slab u odnosu na očekivanja, pokazao otpornu potražnju potrošača, potaknula je strahovanja tržišta da središnje banke neće ublažiti monetarnu politiku tako brzo kao što se prije očekivalo. Tako je prekinut višemjesečni uzlazni niz na vodećim dioničkim tržištima, a negativan trend bilježile su i obveznice, pri čemu se primjerice prinos na desetogodišnju američku državnu obveznicu krajem travnja vratio na razine oko 4,7%, najviše od studenog prošle godine i gotovo 50 baznih bodova iznad razina s kraja ožujka. Suprotno tome, veća izloženost robama, odnosno sirovinama i povećani interes ulagača za kineske dionice pomogli su dionicama tržišta u razvoju da ostvare pozitivne prinose tijekom mjeseca.  
 
Svjetska dionička tržišta
U proteklom mjesecu, svjetska dionička tržišta realizirala su pretežito negativne rezultate. Velika većina najznačajnijih svjetskih dioničkih indeksa na mjesečnoj su razini ostvarili negativne rezultate, uz ponešto pozitivnih prinosa koji su zabilježeni uglavnom u regiji Azija - Pacifik. Kada su u pitanju prinosi po sektorima, ovoga se puta niti jedna industrija nije posebno istaknula, no možemo reći  da su naftne kompanije bilježile pozitivne rezultate. Najbolji prinosi na mjesečnoj razini dolaze s dioničkog tržišta u Kini gdje je vodeći dionički indeks Shanghai Composite ostvario prinos od 2,09%. Najviši prinos među ključnim svjetskim dioničkim indeksima na mjesečnoj je razini ostvario lokalni dionički indeks burze u Hong Kongu, Hang Seng, zabilježivši porast od 7,39%. Japanski dionički Nikkei 225, dionički indeks s najboljim prinosom na YTD razini, u travnju je podbacio nakon dugo vremena te je sukladno tome zabilježio pad od 4,86%. Slabe prinose u travnju su bilježili i najznačajniji dionički indeksi zemalja članica Europske unije. Prema tome, njemački dionički indeks Dax na mjesečnoj je razini oslabio za 3,03%, talijanski dionički indeks FTSEMIB oslabio je za 2,89%, dok je francuski dionički indeks CAC 40 zabilježio pad od 2,69%. Europski blue - chip indeks Euro Stoxx 50 u travnju je oslabio za 3,19%. Najslabiji prinosi na mjesečnoj razini ovog puta dolaze s dioničkog tržišta Sjedinjenih Američkih Država, što je suprotno onome na što smo naviknuli u prethodnim razdobljima. Odgoda očekivanog početka spuštanja kamatnih stopa od strane FED - a te slabiji od očekivanih rezultati nekih od najvećih svjetskih kompanija glavni su razlozi za slab performans dionica američkih tvrtki u travnju.  Sukladno tome, S&P 500 indeks na mjesečnoj je razini oslabio za 4,16% dok je Dow Jones indeks pao za okruglih 5,00%. Kao što je navedeno u početku teksta, u travnju nije bilo sektora čije su se kompanije posebno iskazale rezultatima. Ipak pozitivne prinose bilježile su dionice nekih od najvećih svjetskih naftnih kompanija. Sukladno tome dionice Chevron Corp. na mjesečnoj su razini ojačale za 2,24% dok na YTD razini bilježe prinos od 8,12%. Nadalje, dionice Exxon Mobil Corp. na mjesečnoj su razini porasle za 1,75% a na YTD razini bilježe prinos od 18,29%. Od negativnih prinosa vrijedi spomenuti slabljenje dionica Meta Platforms Inc. (Facebook) od 11,41% na mjesečnoj razini, zbog slabijih od očekivanih kvartalnih rezultata. Unatoč tome, Meta i dalje bilježi vrlo dobar YTD prinos od 21,53%. Dionice jedne od najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija Abbvie Inc. u travnju su također podbacile te sukladno tome zabilježile pad od 10,69% dok na YTD razini bilježe pozitivan prinos od 4,95%. Dionice jednog od najvećih američkih konglomerata Johnson & Johnson u travnju su također ostvarile negativan rezultat, oslabivši za 8,60%, te sada također bilježi negativan YTD prinos od -7,75%.

Domaće i regionalna dionička tržišta
U četvrtom mjesecu ove godine, regionalna dionička tržišta su zabilježila mješovite prinose.
Dioničko tržište u Srbiji ostvarilo je najveći prinos u usporedbi s ostalim regionalnim dioničkim tržištima. Tako je lokalni dionički indeks BELEX15 porastao je za 2,44%, unatoč niskim razinama prometa lokalnih dionica.
Drugo pozitivno dioničko regionalno tržište bilo je rumunjsko tržište dionica, gdje je lokalni dionički indeks BET ostvario rast od 0,21%. OMV Petrom objavio je neto dobiti za prvi kvartal u iznosu od 1,40 milijardi RON-a, što je pad od 5,5% u odnosu na prethodnu godinu. Prihodi su pali za 10% u odnosu na prethodnu godinu. Kapitalna ulaganja iznosila su 972 milijuna RON, što je porast od 1,4% u odnosu na prethodnu godinu.
Najslabije regionalno tržište dionica u travnju bilo je slovensko, gdje je lokalni dionički indeks SBITOP zabilježio pad od 2,44%. Nadzorni odbor i Uprava Krke d.d. sastavili su prijedlog dioničarima da kompanija isplati dividendu od 7,50 EUR bruto po dionici, što predstavlja povećanje od 13,6% u odnosu na prošlogodišnju dividendu. Ovaj prijedlog trebat će dioničari potvrditi na predstojećoj godišnjoj skupštini Krke d.d. koja će se održati 11. srpnja 2024.
Hrvatsko tržište dionica također je zabilježilo negativan mjesečni rezultat, pri čemu je zagrebački dionički indeks CROBEX oslabio za 1,00%. Domaće su kompanije počele s objavom financijskih rezultata za prvi kvartal ove godine. Tako je HPB d.d. objavio je da je u prvom kvartalu 2024. ostvario neto dobit od gotovo 24 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 33% u odnosu na prethodnu godinu. Glavni faktor rasta dobiti bio je neto prihod od kamata, koji je porastao za 8%, dosegnuvši 46,6 milijuna eura. U prvom kvartalu 2024. godine, Končar Elektroindustrija d.d. izvijestila je o neto dobiti od 28,4 milijuna eura, što je gotovo trostruko više u odnosu na prethodnu godinu, s konsolidiranim prihodima koji su dosegnuli 210 milijuna eura i novim ugovorenim projektima u ukupnom iznosu od 387,2 milijuna eura. Unatoč makroekonomskim i geopolitičkim izazovima, Uprava Končar Elektroindustrija d.d. ostaje optimistična u vezi s budućim rastom prihoda. Tako trenutni portfelj ugovora kompanije doseže gotovo 800 milijuna eura za 2025. godinu.
 
Obveznička tržišta
ECB je u travnju zadržao kamatne stope u eurozoni na postojećim razinama, istaknuvši prisutan blagi rast plaća, ali i kontinuirano snažno poskupljenje usluga u uvjetima otporne potražnje. Kamatna stopa za refinanciranje banaka je ostala na 4,5%, a kamatna stopa na prekonoćne depozite banaka na 4,0%. Za prekonoćne pozajmice komercijalne banke će plaćati i ubuduće 4,75%. ECB je zaključio da bi uskoro mogli započeti sa procesom ublažavanja restriktivne monetarne politike ako se inflacija nastavi postojano približavati ciljanoj razini od dva posto. Naglasili su da će i dalje pratiti makroekonomske podatke i utvrđivati primjerenu visinu kamatnih stopa od sjednice do sjednice.
 
Obvezničko tržite u travnju obilježila je negativna izvedba. Desetogodišnje američke obveznice bilježe rast prinosa s 4,20% na 4,68%, dok istovremeno njemačke desetogodišnje obveznice bilježe rast prinosa s razine 2,29% na 2,58%. Hrvatske desetogodišnje obveznice, također su zabilježile trend rasta prinosa s razine od 3,42% na 3,66%.
 
Tržište novca
Eurske kamatne stope na domaćem tržištu u travnju su ostale na istim razinama kao i u ožujku uz vrlo dobru likvidnost u sustavu. Prvo smanjenje kamatnih stopa od strane ECB-a tržišni sudionici očekuju u lipnju.
U travnju nije bilo aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija. Zadnji prinos jednogodišnjeg trezorskog zapisa izdanog u veljači iznosi 3,50% za institucionalne investitore. EUR/USD je u travnju oslabio za 1,16% na razinu 1,0666. U narednom razdoblju na domaćem tržištu očekujemo blagi pad eurskih kamatnih stopa.