Komentar tržišta - svibanj 2015.
PBZ Novčani fond
Nastavio je ostvarivati stabilan rast u svibnju uz prinos 0,52% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija.
Nastavio je ostvarivati stabilan rast u svibnju uz prinos 0,52% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija.
Nastavio je ostvarivati stabilan rast u svibnju uz prinos 0,52% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija.
Nastavlja se period povećane razine likvidnosti u sustavu te trenutni dnevni višak likvidnosti iznosi 7 milijardi kuna. Trgovanje trezorskim zapisima ovaj mjesec je bilo nešto intenzivnije zbog učestalih aukcija no razina kamatnih stopa na TZ 364D je ostala nepromijenjena i iznosi 1,50%. Početkom mjeseca ne očekujemo značajne promjene vezano uz kretanje kamatnih stopa dok bi najavljeno izdanje državnih obveznice moglo utjecati na povećanu potražnju za kunama i kratkoročni blagi rast kamatnih stopa.
PBZ Euro novčani fond
Ostvario je tijekom svibnja stabilan rast uz prinos 0,38% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
U zadnjem tjednu svibnja Ministarstvo financija izdalo je trezorski zapis u valutnoj klauzuli sa rokom dospijeća 364 dana, a prinos navedenog vrijednosnog papira porastao je sa 0,38% na 0,4%. Iznos izdanja iznosio je 32,2 milijuna eura.
Uz nadalje izrazito visoku eursku likvidnost, razina kamatnih stopa ostala je nepromijenjena s daljnjim pritiscima prema nižim razinama, kako u zemlji tako i u ostatku zemalja EU. EONIA je mjesec završila u negativnom teritoriju, te je iznosila -0,08%.
PBZ Dollar fond
PBZ Dollar fond je tijekom svibnja ostvario rast uz prinos 1,15% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Revidirani podaci o američkom BDP-u ukazuju na pad od 0,7% u prvom kvartalu 2015. što je bolji rezultat od očekivanja analitičara. Čelnici FED-a su nezadovoljni padom te ukazuju na specifičnost da rezultat prvog kvartala značajno odstupa od ostatka godine te očekuju rast BDP-a u drugom kvartalu između 2,5-3%. Ekonomski pokazatelji u SAD-u za sad ukazuju da neće doći do podizanja referentnog kamatnjaka tijekom mjeseca lipnja.
Eurizon HR Bond fond
Pad vrijednosti udjela u mjesecu svibnju iznosio je -0,21%. Mjesec svibanj obilježio je pad cijena obveznica na međunarodnom tržištu te se navedeni efekt prelio i na državne obveznice RH. Najveću promjenu cijene doživjele su obveznice s najduljim rokom dospijeća tj. koje dospijevaju za 10 godina, repozicioniranje u obveznice srednje ročnosti zaštitio je imovinu, no efekt tržišta nije mogao posve eliminirati. Krajem lipnja ili početkom srpnja neformalno je najavljeno od strane ministarstva financija novo izdanje obveznica RH koje će se izdavati na domaćem tržištu. Plan je da cijelo ili bar većina izdanja bude denominirana u kuni a ciljani rok dospijeća je 2022. ili 2025. godina
Eurizon HR Global fond
Eurizon HR Global fond je u svibnju ostvario rast od 0,64%. Dionička tržišta reagirala su pozitivno i tako ostvarila rast u proteklom mjesecu. Kretanja na svjetskim tržištima bila su pod utjecajem makro podataka i događanjima u Grčkoj i pregovorima o nastavku refinanciranja duga koji uskoro dospijeva na naplatu. Razvijena tržišta ostvarila su najveći rast i tako prinosom nadmašila tržišta u razvoju koja su zabilježila pad.
Najveći doprinos rastu ostvaren je kroz izloženost sjevernoameričkom tržištu, dok je izloženost tržištima u razvoju umanjila pozitivan doprinos.
Obveznički dio portfelja izložen državnom dugu RH imao je negativnu izvedbu tijekom mjeseca svibnja. Najviše je korigirana vrijednost obveznice RH koja dospijeva 2024. godine a denominirana je u valutnoj klauzuli dok je porast vrijednosti doživjela kunska obveznica s dospijećem 2017. godine.
PBZ Conservative 10
Pad vrijednosti udjela u mjesecu svibnju iznosio je -0,34%. Obveznička komponenta ovaj mjesec nije ostvarila pozitivan doprinos. Najvolatilnije bile su obveznice izdane na međunarodnom tržištu s duljim rokovima dospijeća dok je pozitivnu izvedbu imala obveznica u valuti USD s dospijećem 2017. godine. Njemački indeks DAX ostvario je pad od 0,35% tijekom mjeseca i tako ostvario negativan doprinos ukupnom prinosu fonda. Smanjena izloženost na 6,5% početkom mjeseca doprinijela je manjem negativnom utjecaju na prinos fonda.
Eurizon HR Equity fond
Za razliku od značajnog travanjskog rasta cijene udjela Eurizon HR Equity fonda, u svibnju je cijena udjela pala za 0,11%. Većina je tržišta u regiji zabilježila korekciju osim tržišta kapitala u Srbiji koje je zabilježilo rast BELEX Indeksa od 1,29%. Ujedno to je tržište imalo i najveći pozitivni doprinos unutar portfelja fonda, uslijed povećane likvidnosti zbog okončanja ponude za preuzimanje AIK Banke. Značajan pad zabilježilo je tržište dionica u Sloveniji gdje je SBITOP Indeks pao za 2,89. Slovensko tržište imalo i najveći negativni doprinos na prinosu Eurizon HR Equity fonda u svibnju.
CROBEX indeks je završio mjesec s padom od 1,27%, dok je najmanji pad zabilježilo tržište dionica u Rumunjskoj koje je palo za 0,53%. Tržišta dionica Kazahstana i Bugarske zabilježila su također minuse od 2,77% odnosno 3,93%, ali Fond nije bio izložen tim tržištima, te ista nisu ni mogla imati negativan utjecaj na prinos fonda. Selekcijom dionica portfelj Eurizon HR Equity fonda je uspio zabilježiti manji gubitak od usporednog indeksa fonda.
PBZ I-Stock fond
U svibnju je cijena udjela PBZ I-Stock fonda pala za 1,94%. Većina je tržišta u razvoju završila mjesec u negativnom teritoriju. Najveći pad je zabilježilo tržište dionica u Brazilu sa padom MXBR Indeksa od 11,94%. Uz Brazilsko tržište i tržišta u Kini i Južnoj Africi ima imali su najveći do negativni doprinos u ostvarenom prinosu Fonda. Tako su kineske dionice ostvarile pad od 3,88%, a dionice u Južnoj Africi ostvarile su gubitak od 8,35%. Značajan pad zabilježilo je i tržište dionica u Rusiji koje je palo za 6,25%. Cijelo je tržište u razvoju bilo obilježeno značajnom volatilnošću dionica. Dio je investitora odlučio realizirati značajne dobitke na tržištima dionica u razvoju od početka ove godine te je to stvorilo dodatan pritisak na prodajnoj strani. Daljnji negativni trend zaustavila je vijest da će Kina proširiti svoj program „monetarnog popuštanja“ što je dio tržišta u razvoju cjenovno oporavilo, ali nedovoljno da završe mjesec u pozitivnom teritoriju. Aktivnim upravljanjem PBZ I-Stock fond je uspio u svibnju ostvariti manji gubitak od usporednog indeksa koji prati tržište dionica u razvoju.