Komentar tržišta - svibanj 2014.
PBZ Novčani fond
Trgovanje na domaćem novčanom tržištu u svibnju proteklo je bez značajnih volumena trgovanja i uz neznatnu potražnju za kunama.
Trgovanje na domaćem novčanom tržištu u svibnju proteklo je bez značajnih volumena trgovanja i uz neznatnu potražnju za kunama.
Trgovanje na domaćem novčanom tržištu u svibnju proteklo je bez značajnih volumena trgovanja i uz neznatnu potražnju za kunama. Rekordne razine likvidnosti u sustavu i dalje podržavaju minimalne razine kamatnih stopa na kunske depozite. Prinosi na trezorske zapise i ovaj su mjesec ostali nepromijenjeni. Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilni rast u svibnju uz prinos 0,71% (na godišnjoj razini).
PBZ Euro novčani fond
Europska centralna banka i prošli je mjesec zadržala referentnu kamatnu stopu na euro na povijesno niskoj razini (0,25%). Ovaj tjedan na sjednici Europske centralne banke očekuju se smanjenje referentne kamatne stope na 0,10%. PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom svibnja stabilan rast uz prinos 1,54% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banka u Republici Hrvatskoj.
PBZ Dollar fond
Američka središnja banka referentnu kamatnu stopu na dolar i dalje drži na povijesnom minimumu (tek nešto iznad 0%). Zbog nešto lošijih ekonomskih pokazatelja sve je izvjesnije da se čelnici najveće središnje banke neće odlučiti za podizanje referentnog kamatnjaka ove godine. PBZ Dollar fond je tijekom svibnja ostvario rast uz prinos 2,02% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu svibnju iznosio je 1,36%. Porasle su vrijednosti svih državnih obveznica unutar portfelja Eurizon HR Bond fonda, a najveći doprinos tom rastu donijele su obveznice RH denominirane u valutnoj klauzuli i to ponajviše one duljeg roka dospijeća, 2024. te 2022. godine što je bilo slučaj i prethodni mjesec te dolarska obveznica dospijeća 2019. godine. U navedenom periodu usporedni indeks je porastao 1,28%.
U periodu iza nas, Republika Hrvatska uspješno se zadužila na eurotržištu u iznosu 1,25 mlrd. eura izdajući obveznice s rokom dospijeća od 8 godina. Prinos pri izdanju obveznica iznosio je 4,02% uz kupon od 3,875%.
Eurizon HR Global fond
U svibnju je fond ostvario rast vrijednosti 2,04% zahvaljujući pozitivnom razvoju događaja na svjetskim dioničkim tržištima i domaćem obvezničkom tržištu. Obje klase imovine su pozitivno pridonijele rastu cijene pri čemu je dionička komponenta ostvarila porast od oko 1,6%, obveznička komponenta 0,9% dok je prinos fonda narušen za oko 0,4% zbog pada cijene Ericssona za vrijednost dividende koja je proknjižena nekoliko dana kasnije. Sva tržišta u kojima smo izloženi su ostvarila rast u proteklom mjesecu, a najveći dolazi sa tržišta Europe i Japana.
Benchmark je u svibnju ostvario 2,4% što je jednako prinosu fonda ako pripišemo dividendu Ericssona. Najveći pozitivan utjecaj dolazi od dioničke komponente koja je pridonijela 1,8%, zatim obvezničke komponente sa 0,6% doprinosa.
Eurizon HR Equity fond
Fond je završio mjesec s dobitkom od 2,74%. U porastu cijene udjela Eurizon HR Equity fonda glavnu ulogu odigrala su tržišta u Sloveniji, Rumunjskoj i Kazahstanu, koja su zabilježila značajan porast vrijednosti dionica. Hrvatsko tržište kapitala nije pratilo pozitivna događanja na tim burzama te je CROBEX indeks zabilježio mjesečni pad od 1,15%. Iako su Srbiju zadesile katastrofalne poplave, njihov dionički indeks BELEX15 ipak je uspio zabilježiti manji mjesečni rast od 0,39%.
PBZ I-Stock fond
Većina tržišta u razvoju zabilježila su u svibnju pozitivna kretanja svojih dioničkih indeksa. Cijena udjela PBZ I-Stock fonda porasla je mjesečnoj razini 4,15%. Najveći doprinos u porastu vrijednosti fonda u navedenom razdoblju su imala tržišta kapitala u Rusiji, Indiji i Kini. Najznačajniji oporavak imalo je tržište u Rusiji gdje je RTSI$ indeks ostvario mjesečni dobitak više od 12%. Tržišta kapitala u Brazilu i Tajlandu završila su u minusu, ali ta korekcija nije bila značajnija.