Komentar tržišta - studeni 2014.

PBZ Novčani fond
Na domaćem se tržištu novca dnevni višak likvidnosti kretao oko 6 milijardi kuna što je uz izostanak kreditne aktivnosti i čuvanje dostupne likvidnosti od strane institucionalnih investitora za novo izdanje obveznica RH, omogućilo da se kamatne stope zadrže na minimalnim razinama.
PBZ Novčani fond
Na domaćem se tržištu novca dnevni višak likvidnosti kretao oko 6 milijardi kuna što je uz izostanak kreditne aktivnosti i čuvanje dostupne likvidnosti od strane institucionalnih investitora za novo izdanje obveznica RH, omogućilo da se kamatne stope zadrže na minimalnim razinama. Aukcije trezorskih zapisa održane su u duhu padajućih prinosa (pad od 0,10%) na TZ sa dospijećem za 91 odnosno 182 dana, dok je prinos na TZ s dospijećem za godinu dana ostao na povijesno niskoj razini od 1,50%. 
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija, PBZ Novčani fond ostvario je u studenom stabilan rast uz prinos 0,74% (na godišnjoj razini).
 
PBZ Euro novčani fond
Europska centralna banka je i protekli mjesec nastavila provoditi ekspanzivnu monetarnu politiku. Iako kamatne stope nisu smanjene, što je bilo teško i očekivati uz trenutne razine kamata od 0,05%, najava mogućeg otkupa korporativnih obveznica te državnih obveznica od strane ECB-a, govori o njihovoj ozbiljnosti i usredotočenosti na željeni porast stope inflacije i BDP-a zemalja članica.
PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom studenog stabilan rast uz prinos 1,13% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
 
PBZ Dollar fond
Američka središnja banka nastavila je pratiti makroekonomsko stanje u državi o kojem će ponajviše ovisiti njezina daljnja politika. Smanjenje stope nezaposlenosti u SAD-u, uz stabilnu razinu plaća, ukazuje na poboljšanja u ekonomiji najvećeg svjetskog gospodarstva. U slučaju nastavka navedenih pozitivnih trendova, podizanje referentne kamatne stope očekuje se sredinom iduće godine.
PBZ Dollar fond je tijekom studenog ostvario rast uz prinos 1,45% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
 
Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu studenom iznosio je 0,50%. Navedenom porastu vrijednosti najviše je doprinio porast vrijednosti obveznica Republike Hrvatske denominiran u USD, sa rokovima dospijeća za 3 i 5 godina. Uz navedeno, značajan doprinos rastu fonda tijekom studenog, imala je i obveznica u valutnoj klauzuli sa dospijećem 2019. godine. U slijedećih nekoliko dana očekujemo novo izdanje obveznica RH sa dospijećem 2018. godine u HRK, a očekivani iznos izdanja je 3 milijarde kuna. Interes institucionalnih investitora za navedenom obveznicom bi trebao biti značajan, te postoji velika mogućnost da će premašiti iznos planiranoga izdanja.

Eurizon HR Global fond
Fond je u studenom nastavio niz pozitivnih mjesečnih prinosa te ostvario porast od 1,61%. Promatrajući razdoblje od početka godine fond je ostvario rast od 11,97%. Pozitivan poticaj tržištima dali su povoljni pokazatelji rasta u SAD-u te naznake zaustavljanja pada gospodarskog rasta u Europi. Najveći doprinos rastu ostvarila su sjevernoamerička tržišta, a slijede ih europska tržišta. Američki indeksi S&P 500 i Dow Jones dosegli su svoje najviše vrijednosti dok su europski indeksi uspjeli nadoknaditi većinu gubitaka iz listopada i približiti se najvišim vrijednostima od sredine godine. Tržišta u razvoju su pod pritiskom usporavanja rasta i pada cijena roba, posebno nafte. Investicijska politika tijekom mjeseca odražavala je povećanje izloženosti razvijenim tržištima.
Obveznički dio portfelja je ostvario rast ponajviše zbog obveznica denominiranih u valutnoj klauzuli s dospijećem 2019. odnosno 2022. godine. Značajan rast ovaj mjesec ostvarila je i obveznica HEP-a denominirana u USD. U mjesecu koji je pred nama očekujemo dva primarna izdanja obveznica: izdanje obveznica RH u kuni, sa dospijećem 2018. godine te izdanje obveznica HPB-a u valutnoj klauzuli, sa dospijećem 2020. godine.
 
Eurizon HR Equity fond
U studenom je cijena udjela u PBZ Equity pala za 0,55%. Većina regionalnih indeksa mjesec je završila u crvenom, osim slovenskog SBITOP indeksa koji je ostvario rast od 0,30%. Porast vrijednosti slovenskih dionica nije bio dovoljan da nadoknadi minuse na svim ostalim regionalnim tržištima. I ovaj mjesec najveći je pad cijena dionica od 8,33% zabilježen u Kazahstanu, a slijedi ga domaće tržište kapitala gdje je CROBEX ostvario gubitak od 2,54%. Rumunjski BET Indeks je pao za 1,40%, a prati ga BELEX15 sa gubitkom od 0,75%. Iako je studeni bio većinom obilježen minusima na regionalnim tržištima, Eurizon HR Equity fond je ipak zabilježio manji pad nego usporedni indeks koji je u istom razdoblju izgubio na vrijednosti 1,44%.
 
PBZ I-Stock fond
Za razliku od prošlog mjeseca, u studenom je cijena udjela PBZ I-Stock fonda ostvarila mjesečni pad od 0,43%. Najveći gubitnik je bilo tržište kapitala u Rusiji koje je zabilježilo gubitak više od 10%, a slijedi ga Brazil sa padom od 4,81%. Među gubitnicima su bila i tržišta u Meksiku, Maleziji, Poljskoj i Čileu. Porast vrijednosti dioničkih tržišta bio je zabilježen na tržištima u Kini, Tajvanu, Južnoj Africi i Indiji. Ti dobici nisu bili tako značajni da bi utjecali da PBZ I-Stock završi mjesec u pozitivnom teritoriju.