Komentar tržišta - srpanj 2024.
Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove Eurizon Asset Managementa.
Svjetska dionička tržišta
Srpanj se pokazao kao volatilan mjesec za globalna dionička tržišta jer su se kroz mjesec suočila s nizom značajnih gospodarskih i političkih kretanja. Niži od očekivanog indeks potrošačkih cijena u SAD-u (CPI) početkom mjeseca, u kombinaciji sa slabijim podacima o američkom tržištu rada, uvjerio je ulagače da će Fed uskoro početi snižavati kamatne stope. U tom kontekstu, dionice kompanija osjetljivijih na promjenu kamatnih stopa imale su bolje rezultate te su tako dionice malih i srednjih kompanija u SAD-u, rastom nadmašile dionice velikih kompanija. Primjerice, američki indeks malih kompanija Russell 2000 porastao je čak 10,1% u srpnju, u odnosu na 1,13% koliko je porastao S&P 500. No, tome su pomogli i poslovni rezultati američkih tehnoloških divova, koji iako su bili pozitivni, nisu nadmašili visok očekivanja investitora povezana s razvojem i primjenom umjetne inteligencije. Više od polovice S&P 500 kompanija izvijestilo je o rezultatima za drugo tromjesečje kroz srpanj te je više od dvije trećine njih nadmašilo očekivanja analitičara, upućujući na otporno američko gospodarstvo. Investitori su to prepoznali kao znak da se trend natprosječnog rasta dobiti konačno seli i na male i srednje kompanije. Politički faktor također je doprinio volatilnosti na dioničkim tržištima, uz drugi krug parlamentarnih izbora u Francuskoj održan 7. srpnja te odustajanje američkog predsjednika Bidena od utrke za reizbor, objavljeno 21. srpnja. U konačnici, unatoč volatilnosti, američko i europsko dioničko tržište završilo je mjesec s rastom, pri čemu su američki indeksi dosezali nove povijesne maksimume. Azijski indeksi mjesec su završili s minusom, japansko tržište prvenstveno zbog jačanja jena i prelijevanja volatilnosti i slabosti američkog tehnološkog sektora na tamošnje tržište, dok su kineski indeksi oslabili zbog zabrinutosti oko tamošnjeg tržišta nekretnina i njegovog utjecaja na ekonomiju. Američki Dow Jones indeks bilježi rast od 4,41% u srpnju, odražavajući širenje fokusa investitora s tehnološkog na druge sektore, europski blue-chip indeks Euro Stoxx 50 bilježi pad od 0,43%, francuski CAC 40 rast od 0,7%, njemački DAX +1,5% i talijanski FTSEMIB +1,84%. Japanski Nikkei 225 bilježi pad od 1,22%, lokalni kineski indeks Shanghai Composite -0,97% te Hang Seng, indeks burze u Hong Kongu, pad od 2,11%.
Domaće i regionalna dionička tržišta
U proteklom mjesecu, regionalna dionička tržišta pokazala su pozitivne rezultate. Sva tržišta ostvarila su rast, pri čemu je najveći prinos zabilježilo hrvatsko tržište dionica.
Zagrebački indeks CROBEX porastao je za 5,57%, potvrđujući pozitivan trend na domaćem tržištu, koje je od početka godine ostvarilo rast od 17,90%. Končar je putem burze obavijestio o potpisivanju Ugovora o zajedničkom ulaganju s tvrtkom Siemens Energy Holding. Cilj ovog zajedničkog pothvata je osnivanje tvrtke koja će biti posvećena proizvodnji kućišta transformatora. Končar će imati većinsko vlasništvo s udjelom od 60%. Proizvodni pogon će biti smješten u Sesvetskom Kraljevcu. Dionica Končar-Elektroindustrije d.d. u srpnju je tako realizirala impresivan rast vrijednosti od 42,31%.
Slovensko tržište dionica također je ostvarilo značajan rast, s indeksom SBITOP koji je porastao za 4,12%, dok je od početka godine rast iznosio impresivnih 31,07%. Krka d.d. je održala svoju Glavnu skupštinu dioničara, nakon čega su, između ostalog, objavljeni preliminarni rezultati za prvo polugodište 2024. Prema ovom izvješću, prihod Krke d.d. je u prvom polugodištu 2024. porastao za 7% na godišnjoj razini, EBITDA je smanjena za 2%, dok je neto dobit iznosila 221,6 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 30% na godišnjoj razini. U srpnju je tako dionica Krke d.d. realizirala rast od 1,09%.
Na srpskom tržištu dionica, indeks BELEX15 zabilježio je mjesečni rast od 3,73%.
Rumunjsko tržište dionica zabilježilo je najskromniji rast u proteklom mjesecu, s indeksom BET koji je porastao za 2,11%, ali je od početka godine zabilježio rast od 21,20%.
Obveznička tržišta
Na sastanku u srpnju, ECB je zadržala kamatne stope nepromijenjenima na razini od 3,75% za prekonoćne depozite, 4,25% za glavne operacije refinanciranja te 4,50% za prekonoćne kredite nakon spuštanja kamata u prethodnom mjesecu, što je bilo u skladu s očekivanjem tržišta. Predsjednica ECB-a, gospođa Lagarde naglasila je kako će daljnji smjer monetarne politike i nadalje prvenstveno bit uvjetovan tekućim makro podacima.
Krajem srpnja, FED je na redovitom sastanku također ostavio kamatne stope nepromijenjenima u rasponu od 5,25-5,50%, u skladu s očekivanjima. Čelnik FED-a, gospodin Powell je u svom govoru nagovijestio da uslijed hlađenja tržišta rada i nastavka trenda pada stope inflacije, moguće je očekivati prvo rezanje kamatnih stopa na sljedećem sastanku u rujnu. Posljednja objava stope inflacije u SAD-u za lipanj potvrdila je nastavak usporavanja, čime je na godišnjoj razini snižena sa 3,3% na 3% što je niže i od tržišnih očekivanja koja su bila na 3,1%.
Obvezničko tržite u srpnju obilježila je pozitivna izvedba. Desetogodišnje američke obveznice bilježe pad prinosa s 4,40% na 4,03%, dok istovremeno njemačke desetogodišnje obveznice bilježe pad prinosa s razine 2,50% na 2,30%. Hrvatske desetogodišnje obveznice, također su zabilježile trend pada prinosa s razine od 3,57% na 3,35%.
Tržište novca
Eurske kamatne stope na domaćem tržištu u srpnju bilježe blagi pad na dužim krajevima krivulje sukladno očekivanju investitora da slijedi snižavanje referentne kamate za 25 baznih bodova u rujnu.
U srpnju nije bilo aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija. Zadnji prinos jednogodišnjeg trezorskog zapisa izdanog u lipnju iznosi 3,44% te trezorski zapis izdan na 3 mjeseca 3,65%. EUR/USD je u srpnju ojačao za 1,05% na razinu 1,0826. U narednom razdoblju na domaćem tržištu očekujemo kamatne stope na blago nižim razinama u odnosu na srpanj.