Komentar tržišta - srpanj 2014.
PBZ Novčani fond
Domaće tržište novca protekli je mjesec ponovno karakterizirala slaba potražnja za kunama unatoč turističkoj sezoni, te uobičajenim povećanim potrebama za likvidnošću u to vrijeme.
Domaće tržište novca protekli je mjesec ponovno karakterizirala slaba potražnja za kunama unatoč turističkoj sezoni, te uobičajenim povećanim potrebama za likvidnošću u to vrijeme.
Domaće tržište novca protekli je mjesec ponovno karakterizirala slaba potražnja za kunama unatoč turističkoj sezoni, te uobičajenim povećanim potrebama za likvidnošću u to vrijeme. Likvidnost u sustavu (5,5 milijardi) i dalje je dovoljna za održavanje okruženja minimalnih kamatnih stopa na kunske depozite. Nastavak ovakvog trenda očekujemo i u narednom razdoblju. Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilni rast u srpnju uz prinos 0,75% (na godišnjoj razini).
PBZ Euro novčani fond
Europska centralna banka i dalje provodi ekspanzivnu monetarnu politiku te nema naznaka da će se takva politika uskoro promijeniti. Smanjenje referentne kamatne stope u lipnju (0,15%) stvorilo je silazne pritiske na kamatne stope na tržištu novca, čemu ide u prilog i povećanje likvidnosti u sustavu nakon ukidanja tjednih operacija sterilizacije viškova likvidnosti. PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom srpnja stabilan rast uz prinos 1,40% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banka u Republici Hrvatskoj.
PBZ Dollar fond
Američka središnja banka nastavila je u srpnju provoditi svoj program smanjenja poticajnih kupnji obveznica. Retorika FED-a upućuje na početak ciklusa podizanja kamatnih stopa s određenim vremenskim odmakom (od oko 6 mjeseci) nakon završetka provođenja stimulativnog programa QE3. Referentna kamatna stopa nalazi se na povijesnom minimumu (tek nešto iznad 0%). PBZ Dollar fond je tijekom srpnja ostvario rast uz prinos 1,22% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Eurizon HR Bond fond
Pad vrijednosti udjela u mjesecu srpnju iznosio je -0,19%. Navedenom padu vrijednosti najviše je doprinio pad vrijednosti obveznica Republike Hrvatske denominiran u valutnoj klauzuli sa duljim rokom dospijeća tj. 2022. godine. Uz navedeno primjetna je bila korekcija vrijednosti obveznica RH denominiranih u USD dok je potražnja za kunskim obveznicama doprinijela da su one završile mjesec u pozitivnom tonu. Početkom srpnja smanjena je prosječna ročnost obveznica u portfelju kako bi se izbjegla volatilnost uslijed geopolitičkih nestabilnosti. Odnosno, pad obvezničkog tržišta tijekom proteklog mjeseca prvenstveno je rezultat međunarodnih faktora, od kojih je izrazito značajan bio bankrot Argentine (drugi u posljednjih 12 godina), nakon čega su značajnije pale vrijednosti obveznica zemalja u razvoju, a investitori su počeli transferirati sredstva iz obveznica zemalja u razvoju u najrazvijenije odnosno najsigurnije zemlje.
Eurizon HR Global fond
U srpnju je fond ostvario rast vrijednosti od 0,11%. Dionička komponenta imala je pozitivan utjecaj dok je obveznička komponenta imala negativan utjecaj na prinos. Prinos postignut sredinom mjeseca narušen je padom svjetskih tržišta pri čemu je najznačajniji utjecaj imalo
europsko tržište predvođeno Njemačkom i Francuskom dok američko tržište, japansko te tržišta u razvoju nisu imala takav pad. Pritiske na europska tržišta stvaraju zabrinutost investitora o rastu gospodarstva koje je na rubu recesije, geopolitičke tenzije u Ukrajini te neizvjesnost utjecaja nametnutih sankcija Rusiji na europske kompanije. U isto vrijeme objave rezultata američkih kompanija pokazuju da se oporavak zaista događa što potvrđuju i podaci o rastu američkog GDP-a.
Obveznički dio je ostvario pad zbog izloženosti obveznicama denominiranim u stranoj valuti pogotovo sa duljim rokovima dospijeća, dok je pozitivan doprinos bio od strane kunskih obveznica s dospijećem kraćim od 3 godine. Interes investitora je primjetan na kraćim kunskim izdanjima zbog neodržavanja aukcija trezorskih zapisa te zbog navedenog kunske obveznice imaju veći promet proteklih dana.
Eurizon HR Equity fond
Za razliku od prošlog mjeseca fond je u srpnju zabilježio mjesečni pad vrijednosti udjela od 0,35%. Najveći pad vrijednosti dionica zabilježilo je tržište u Rumunjskoj, a tamošnji je BET indeks pao za 2,31%. I tržište u Sloveniji je ovaj mjesec doprinijelo negativnom ukupnom prinosu fonda, i to sa ostvarenim gubitkom SBITOP indeksa u iznosu od 1,50%. Pozitivnu izvedbu ostvarila su tržišta u Hrvatskoj i Srbiji, ali taj porast cijena dionica nije bio dovoljan da Eurizon HR Equity fond završi mjesec u pozitivnom teritoriju.
PBZ I-Stock fond
I ovaj mjesec većina je dioničkih indeksa tržišta u razvoju ostvarila povećanje svoje vrijednosti. Cijena udjela fonda ostvarila je mjesečni dobitak od 2,94%. Tržišta kapitala u Kini i Indoneziji imala su najveći doprinos u porastu vrijednosti fonda u navedenom razdoblju. Najveći porast imalo je tržište u Kini koje je ostvarilo mjesečni porast vrijednosti od 7,34%. Najveći gubitnik je bilo tržište u Rusiji, a vodeći indeks na ruskom tržištu kapitala RTSI$ izgubilo je više od 10% svoje vrijednosti u mjesec dana. Uz Rusiju na strani gubitnika su bila i tržišta u Poljskoj i Čileu. Ti gubici nisu bili tako veliki da bi značajnije utjecali na ostvareni pozitivni rezultat PBZ I-Stock fonda u srpnju.