Komentar tržišta - rujan 2016.

Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem PBZ Investa.
PBZ Novčani fond
Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u rujnu uz prinos 0,30% (na godišnjoj razini). Protekli mjesec izostale su aukcije trezorskih zapisa Ministarstva financija, no održana je redovita obratna repo aukcija HNB-a na kojoj je središnja banka plasirala 40 milijuna kuna na rok od tjedan dana po kamatnoj stopi 0,30%. Nastavak slabe potražnje na redovitim tjednim repo aukcijama ne iznenađuje obzirom na visoku razinu likvidnosti u sustavu (koja premašuje 6 mlrd. kuna). Posljedično, kamatne stope na tržištu novca zadržale su se na postojećim niskim razinama.

PBZ Euro novčani fond
PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom rujna stabilan rast uz prinos 0,09% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj. Europska središnja banka zadržala je referentne kamatne stope nepromijenjenima (glavna stopa refinanciranja 0,00%, stopa depozita –0,40%, granična stopa kreditiranja 0,25%). Smjernice budućih kretanja ostale su nepromijenjene te jasno ukazuju kako se ključne kamatne stope ne bi trebale podizati duži vremenski period i nakon prestanka programa mjesečnog otkupa obveznica koji se predviđa da će trajati barem do ožujka 2017. godine.

PBZ Dollar fond
PBZ Dollar fond je tijekom rujna ostvario rast uz prinos 1,11% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.  Referentni kamatnjak i dalje se nalazi na nepromijenjenim razinama (0,25%-0,50%). Obzirom na očekivani oprez vidljiv u posljednjim objavama s FOMC-ovog sastanka, očekuje se da će američka središnja banka najranije krajem ove godine donijeti odluku o daljnjem stezanju monetarne politike putem većeg referentnog kamatnjaka.

Eurizon HR Short Term Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 0,35%. Promet na obvezničkom tržištu porastao je u usporedbi s ljetnim mjesecima te je dosegao 1,5 mlrd. kuna. Većinom se trgovalo domaćim kunskim izdanjima, od čega najviše obveznicom RH s dospijećem 2021. godine izdanom ovoga ljeta, uz prinos od 2,20%. Najbolju izvedbu i najveći pozitivan doprinos rastu vrijednosti fonda u rujnu imala je  obveznica s dospijećem 2021. godine.  Ukupna izloženost obvezničkom tržištu je smanjena tijekom rujna.

Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 0,91%. Promet na domaćem obvezničkom tržištu iznosio je 1,5 mlrd. HRK s dominantnim fokusom investitora na kunska izdanja. Nastavljen je trend rasta cijena obveznica i nižih prinosa kako na domaćem tako i na Eurobond tržištu. Sve obveznice RH u portfelju fonda zabilježile su pozitivnu mjesečnu izvedbu ovaj mjesec. Najveći doprinos rastu vrijednosti fonda na mjesečnoj razini imale su desetogodišnje obveznice RH u domaćoj valuti sa dospijećem 2026. godine te eurske obveznice RH s dospijećem 2022. godine, a slijede obveznice RH u valutnoj klauzuli s dospijećem 2019. godine.

Eurizon HR Conservative 10 fond
Vrijednost udjela u rujnu porasla je 0,86%, a obveznička komponenta fonda nastavila je ostvarivati pozitivan doprinos. Najveći pozitivan doprinos za fond imala je najduža kunska obveznica sa dospijećem 2026. godine. Uz navedenu obveznicu, obveznica RH denominirana u eurima s dospijećem 2022. godine značajno je doprinijela rastu vrijednosti na mjesečnoj izvedbi.  
Njemački indeks DAX je nakon dva mjeseca rasta u rujnu zabilježio pad od 0,77% nakon što se volatilnost nakon ljetnih mjeseci vratila na tržišta. Ukupni rast u trećem tromjesečju iznosi 8,6%. Izloženost fonda prema Dax-u se u rujnu kretala na razini 4,8%-7%. 

Eurizon HR Flexible 30 fond
Vrijednosti udjela u mjesecu rujnu je bila gotovo nepromijenjena s padom od 0,12%. Svjetska dionička i obveznička tržišta bila su volatilna za razliku od prethodna dva mjeseca kada je trend bio pozitivan. Dionička i obveznička tržišta imala su negativan doprinos pri čemu je izvedba obvezničke komponente bila bolja od dioničke. Pozitivan doprinos unutar obvezničke komponente ostvarile su u najvećoj mjeri domaće obveznice te obveznice zemalja tržišta u razvoju dok su državne i korporativne obveznice umanjile pozitivnu izvedbu. Izloženost državnim i korporativnim obveznicama te  obveznicama zemalja u razvoju kretala se na razini 50% dok se izloženost domaćim državnim obveznicama kretala na razini 20%.  Dionički segment imao je negativan doprinos koji podjednako dolazi i europske i američke izloženosti koja se kretala između 15% i 18,3% (povećano s prethodnih 12,3%).

Eurizon HR Global fond
Vrijednost udjela u mjesecu rujnu rasla je 0,56%. Dionička tržišta su bila volatilna, tijekom mjeseca izmjenjivali su  se pozitivan i negativan sentiment pri čemu je fokus investitora bio je na mjerama glavnih središnjih banaka. Rezultat je zadržavanje monetarnih politika bez promjena što je rezultiralo rastom tržišta, a posebno tržišta u razvoju. U nadolazećem mjesecu investitori će se usmjeravati na predsjedničke izbore u SAD-u koji se održavaju u studenom. Ishod izbora prema anketama je neizvjesan, te će bi izbor mogao imati značajan utjecaj na tržište.  Dionički segment Eurizon HR Global fonda imao je pozitivan utjecaj na ukupni prinos fonda pri čemu je najveći rast ostvaren na tržištima u razvoju dok su razvijena tržišta umanjila izvedbu. Izloženost  dioničkom segmentu je povećavana u korekciji tako što je izloženost američkom tržištu podignuta na razinu benchmarka dok je izloženost europskim tržištima podignuta iznad razine benchmarka.
Obveznički dio portfelja izložen državnom dugu RH ostvario je pozitivan doprinos rastu vrijednosti fonda. Najbolju izvedbu i najveći pozitivan doprinos u rujnu imale su obveznica RH u valutnoj klauzuli s dospijećem 2022. te 2019. godine.  

Eurizon HR Equity fond
Eurizon HR Equity fond je u rujnu zabilježio drugi najveći mjesečni porast vrijednosti udjela od početka ove godine. Tako je cijena udjela ostvarila mjesečni dobitak od čak 4,25%, dok je prinos fonda od početka godine dosegao razinu od 12,47%. Sva su regionalna dionička tržišta ostvarila pozitivne rezultate, osim tržišta dionica u Rumunjskoj gdje je lokalni BET Indeks realizirao gubitak od 1,41%. Najviše je ojačao kazahstanski MSEIKZUN Indeks (+7,47%), dok je najveći doprinos u rastu cijene udjela Eurizon HR Equity fonda imalo je domaće dioničko tržište. CROBEX Indeks u rujnu je uspješno probio granicu od 1.900 bodova, dok je mjesec završio na razini od 1.941,32 bodova što predstavlja mjesečni rast od 6,76%. Slovensko dioničko tržište poraslo je za 2,95%, dok je BELEX15 Indeks ostvario najmanji rast među regionalnim dioničkim tržištima (+1,53%). U rujnu smo povećavali izloženost domaćem i slovenskom dioničkom tržištu, dok smo smanjivali izloženost rumunjskom tržištu.