Komentar tržišta - rujan 2014.

PBZ Novčani fond
Na domaćem tržištu novca prosječan dnevni višak likvidnosti u rujnu kretao se oko 4,5 milijarde kuna što je uz izostanak kreditne aktivnosti i uz povrat gotovog novca izvan banaka nakon turističke sezone omogućilo zadržavanje kamatnih stopa na minimalnim razinama.
PBZ Novčani fond
Na domaćem tržištu novca prosječan dnevni višak likvidnosti u rujnu kretao se oko 4,5 milijarde kuna što je uz izostanak kreditne aktivnosti i uz povrat gotovog novca izvan banaka nakon turističke sezone omogućilo zadržavanje kamatnih stopa na minimalnim razinama. Aukcija trezorskih zapisa održana je krajem mjeseca nakon dvotjedne stanke, te je zbog pojačanog interesa investitora ponovno zabilježen pad prinosa jednogodišnjeg kunskog trezorca na 1,64%. S obzirom na trenutni nedostatak atraktivnijih investicija očekujemo i dalje silazni pritisak na prinose kunskih trezorskih zapisa. Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u rujnu uz prinos 0,69% (na godišnjoj razini).
 
PBZ Euro novčani fond
Europska centralna banka prošli je mjesec prema najavi nastavila provoditi ekspanzivnu monetarnu politiku. Naime, smanjila je referentnu kamatnu stopu na euro za dodatnih 10 baznih poena, te sada iznosi povijesno minimalnih 0,05%. PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom rujna stabilan rast uz prinos 1,24% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
 
PBZ Dollar fond
Američka središnja banka nastavila je u rujnu provoditi svoj program smanjenja poticajnih kupnji obveznica za dodatnih 10 milijardi dolara. Referentna kamatna stopa nalazi se i dalje na povijesnom minimumu (tek nešto iznad 0%), a podizanje iste očekuje se sredinom iduće godine. PBZ Dollar fond je tijekom rujna ostvario rast uz prinos 0,91% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
 
Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu rujnu iznosio je 1,24%. Navedenom porastu vrijednosti najviše je doprinio porast vrijednosti obveznica Republike Hrvatske denominiran u valutnoj klauzuli, sa rokovima dospijeća  oko 5 godina, odnosno obveznice koje dospijevaju 2019. te 2020. godine.  Mjesec rujan obilježio je izuzetan interes investitora za dugom Republike Hrvatske a intenzivnija trgovina odvijala se u drugoj polovici mjeseca. Posljedica povećane potražnje investitora je porast cijena gotovo svih obvezničkih izdanja te su njihove cijene na povijesno visokim razinama. Izostanak aukcija trezorskih zapisa koji je bio primjetan posljednja 2 tjedna u mjesecu, kao posljedicu donio je dodatnu potražnju za kratkim kunskim obveznicama sa dospijećem unutar dvije godine te su one bile najčešće trgovane kunske obveznice.
 
Eurizon HR Global fond
Eurizon HR Global fond je u rujnu ostvario rast vrijednosti od 1,24% što je više od usporednog indeksa. Mjesec je započeo rastom dioničkih tržišta i to razvijenih i onih u razvoju no sredinom mjeseca došlo je do razdvajanja trenda. Tako su razvijena tržišta nastavila s rastom do kraja mjeseca dok su tržišta u razvoju ostvarila pad u proteklom razdoblju. Sjevernoamerička tržišta ostvarila su najveći pozitivan doprinos, slijedi ih japansko te europska tržišta dok su ostala tržišta ostvarila negativan utjecaj na prinos. Jačanje američkog dolara dodatno je utjecalo na rast fonda. Investicijska politika u proteklom mjesecu odražavala je povećanje izloženosti tržištima u razvoju i europskom tržištu uslijed korekcije.  Obveznički dio portfelja je ostvario rast ponajviše zbog obveznice s dospijećem 2019. godine denominirane u valutnoj klauzuli. Tijekom mjeseca povećala se potražnja investitora za obveznicama Republike Hrvatske što je njihove cijene dovelo na povijesno visoke razine. Pozitivan doprinos rastu vrijednosti donio je porast cijena obveznica RH i korporativnih obveznica u portfelju.
 
Eurizon HR Equity fond
U mjesecu rujnu Eurizon HR Equity fond ostvario je rast vrijednosti svojih udjela za 5,63%. Što je najveći mjesečni rast fonda od početka ove godine. Najveći doprinos tom rastu ostvaren je izborom dionica sa hrvatskog tržišta kapitala. Tako je CROBEX indeks u rujnu zabilježio dobitak od 3,35%. I ostala su regionalna tržišta pozitivno doprinijela rastu Eurizon HR Equity fonda, a najveći je rast od regionalnih indeksa ostvario BELEX u iznosu od čak 5,00%. Slijede ga slovenski indeks SBITOP sa porastom od 2,28% te rumunjski  indeks sa plusom od 1,37%.
 
PBZ I-Stock fond
Ovaj mjesec većina je dioničkih indeksa tržišta u razvoju ostvarila negativne prinose te je i cijena udjela PBZ I-Stock fonda ostvarila mjesečni pad od 3,52%. Taj pad je u skladu s usporednim indeksom PBZ I-Stock fonda. Tržišta kapitala u Brazilu i Južnoj Africi su zabilježila najveće gubitke. Azijska tržišta su također zabilježila gubitke, a najviše su pala tržišta u Južnoj Koreji i Tajvanu. Pozitivna kretanja ostvarene su na tržištima kapitala Indonezije i Tajlanda, ali to nije bilo dovoljno kako bi se pokrili gubici na većini ostalih tržišta u razvoju. U narednom razdoblju će u fokusu investitora biti izbori u Brazilu i nedavna događanja u Hong Kongu, koja bi mogla imati značajniji utjecaj na tržišta.