Komentar tržišta - listopad 2014.
PBZ Novčani fond
Dnevni višak likvidnosti na tržištu novca krajem listopada iznosio je 3,2 milijarde kuna, dok se tijekom mjeseca kretao na uobičajenim razinama od 5,5 - 6 milijardi kuna.
Dnevni višak likvidnosti na tržištu novca krajem listopada iznosio je 3,2 milijarde kuna, dok se tijekom mjeseca kretao na uobičajenim razinama od 5,5 - 6 milijardi kuna.
Dnevni višak likvidnosti na tržištu novca krajem listopada iznosio je 3,2 milijarde kuna, dok se tijekom mjeseca kretao na uobičajenim razinama od 5,5 - 6 milijardi kuna. Posljedica navedenog su kontinuirano niske razine kamata na kratkoročna kunska oročenja. Aukcija trezorskih zapisa održana je posljednji tjedan u mjesecu listopadu, nakon tri tjedna bez aukcije, ista je donijela pad prinosa na jednogodišnji kunski trezorski zapis na nove povijesno niske razine, od 1,50%. Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u listopadu uz prinos 0,70% (na godišnjoj razini).
PBZ Euro novčani fond
Europska središnja banka nastavlja sa ekspanzivnom monetarnom politikom kako bi potakla rast svog gospodarstva te spriječila potencijalnu deflaciju. Uz navedenu politiku, međubankarske kamatne stope na euro nastavljaju sa blago silaznim trendom. PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom listopada stabilan rast uz prinos od 1,08% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
PBZ Dollar fond
Američka središnja banka FED je objavila je završetak programa poticajnih kupnji obveznica. Referentna kamatna stopa na valutu USD iznosi 0,25% a podizanje navedene stope očekuje se prije sredine 2015. godine. PBZ Dollar fond je tijekom listopada ostvario rast uz prinos 1,09% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita te diversifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
Eurizon HR Bond fond
Pad vrijednosti udjela u listopadu iznosio je 0,02%. Očuvanju vrijednosti najviše su doprinijele obveznice izdane u valuti USD sa dospijećem za 3 te 5 godina uz porast na mjesečnoj razini od preko 1%. Negativan doprinos imale su domaće obveznice u valutnoj klauzuli zbog pritisaka na prodaji od strane institucionalnih investitora krajem mjeseca, natpisi i najave o novom izdanju državnih obveznica pridonosili su pritisku uslijed želje investitora da priprave slobodna sredstva kako bi mogli sudjelovati na skorašnjem novom izdanju.
Eurizon HR Global fond
Eurizon HR Global fond je u listopadu porastao za 0,22% te tako dosegao najvišu vrijednost od početka godine. Mjesec je započeo padom dioničkih tržišta, kako razvijenih tako i onih u razvoju. Pad je potaknut negativnim očekivanjima o rastu gospodarstava, posebno Eurozone, te usporavanjem inflacije pa čak i ulaskom u deflaciju. Smirivanje je uslijedilo nakon uvjeravanja monetarnih vlasti kako stimulansi mogu imati pozitivan učinak. Najveći pozitivan utjecaj na prinos fonda dolazi od izloženosti sjevernoameričkom tržištu koje je do kraja mjeseca nadoknadilo cjelokupan pad i mjesec završilo u plusu. Europska tržišta se nisu uspjela potpuno oporaviti od gotovo desetpostotnog pada sredinom mjeseca. Investicijska politika tijekom mjeseca odražavala je smanjenje izloženost dioničkom tržištu u prvoj polovici mjeseca i povećanje izloženosti u drugoj polovici.
Obveznički dio portfelja je ostvario rast ponajviše zbog obveznica Republike Hrvatske denominiranih u američkom dolaru te obveznice HEP-a kojima je vrijednost tijekom mjeseca listopada porasla. Pad vrijednosti obveznice RH u valutnoj klauzuli sa dospijećem 2022. godine je izravna posljedica očekivanja novog izdanja obveznica RH do kraja godine na domaćem tržištu.
Eurizon HR Equity fond
Za razliku od prošlog mjeseca, Eurizon HR Equity fond je u listopadu zabilježio mjesečni pad. Vrijednosti udjela je umanjena za 2,35%. Većina je regionalnih indeksa imala je negativan trend i uz značajniji pad u odnosu na Eurizon HR Equity fond. Najveći pad vrijednosti dionica zabilježen je u Kazahstanu, a tamošnji je indeks MSEIKUN završio mjesec s gubitkom većim od 9%. Slovenski SBITOP indeks pao je za 3,17%. CROBEX je pao za 4,13%, a prati ga rumunjski BET Indeks sa gubitkom od 3,14%. Jedinu pozitivnu izvedbu, u listopadu, realiziralo je tržište kapitala u Srbiji, tako je BELEX15 indeks porastao za 6,17%, ali taj porast cijena dionica nije bio dovoljan da Eurizon HR Equity fond nadoknadi negativan trend na svim ostalim tržištima, ipak pad je amortiziran i zaustavljen.
PBZ I-Stock fond
Cijena udjela PBZ I-Stock fonda ostvarila je mjesečni porast od 1,55% zahvaljujući činjenici da je većina dioničkih indeksa tržišta u razvoju ostvarila povećanje svoje vrijednosti. Tržišta kapitala u Kini i Južnoj Africi imala su najveći doprinos u porastu vrijednosti fonda u navedenom razdoblju. Negativan trend je dolazio iz Južne Koreje, čiji je indeks KOSPI izgubilo je 2,76% svoje vrijednosti u listopadu. Uz Južnu Koreju na strani gubitnika su bila i tržišta u Brazilu, Maleziji i Poljskoj. Ipak, pozitivna selekcija je omogućila da negativan trend bude prevladan te je ostvaren pozitivan rezultat PBZ I-Stock fonda u listopadu.