Komentar tržišta - kolovoz 2024.

Informirajte se o događajima na tržištima kapitala i novca u proteklom mjesecu, te njihovom utjecaju na fondove pod upravljanjem Eurizon Asset Management Croatia d.o.o..
Kolovoz je bio mjesec pun događaja za ulagače. Početkom mjeseca nakon objave razočaravajućih ekonomskih podataka u SAD-u, zajedno s povećanjem kamata od strane Japanske središnje banke (BoJ), došlo je do oštre rasprodaje na svjetskim dioničkim tržištima. Međutim, do kraja mjeseca tržište se oporavilo jer su ulagači počeli računati na agresivniju politiku spuštanja kamatnih stopa od strane američkog FED-a, dok su noviji makroekonomski podaci ponovno ublažili strahove od naglog usporavanja američke ekonomije i potencijalne skore recesije.
 
Svjetska dionička tržišta
U proteklom mjesecu, svjetska dionička tržišta bilježila su pretežito pozitivne rezultate. Najbolji prinosi na mjesečnoj razini ostvareni su na dioničkom tržištu SAD - a, dok su najslabiji prinosi realizirani na dioničkim tržištima regije Azija - Pacifik, preciznije na japanskom te kineskom tržištu. Kada sagledamo prinose po sektorima, mjesec su najbolje odradile dionice najvećih svjetskih trgovačkih lanaca dok su u većini ostalih sektora prinosi bili poprilično pomiješani, odnosno bilo je vrlo pozitivnih te vrlo negativnih prinosa. MSCI All Country World indeks na mjesečnoj je razini porastao za 2,40%. Vodeći američki dionički indeksi S&P 500 i Dow Jones na mjesečnoj su razini ojačali za 2,28% odnosno 1,76%. Pozitivni prinosi obilježili su mjesec i na europskom dioničkom tržištu. Svi najznačajniji dionički indeksi zemalja članica eurozone na mjesečnoj su razini ostvarili pozitivne rezultate. Sukladno tome, njemački dionički indeks Dax u kolovozu je ojačao za 2,15%, francuski CAC 40 indeks porastao je za 1,32% dok je talijanski FTSEMIB indeks povećao svoju vrijednost za 1,80%. Europski blue - chip indeks Euro Stoxx 50 na mjesečnoj je razini ojačao za 1,75%. Kao što je rečeno u prvim redcima teksta, najslabiji prinosi u kolovozu ostvareni su na Dalekom istoku. U Japanu je dionički indeks Nikkei 225 na mjesečnoj razini oslabio za 1,16%. Vodeći kineski dionički indeks Shanghai Composite na mjesečnoj je razini oslabio za 3,28%. Lokalni dionički indeks burze u Hong Kongu, Hang Seng, ostvario je pak prinos od vrlo dobrih 3,72%. Nakon što je tehnološki sektor bio taj koji je mjesecima pa i duže gurao prema gore svjetska dionička tržišta, posebice američko, taj je trend čini se malo usporio. To ne znači da su tehnološke kompanije bilježile negativne rezultate, već da ti rezultati nisu uspijevali kao do sada nadmašiti visoka očekivanja investitora, dok su drugi sektori ubrzali s rastom. Najbolji prinos među vodećim svjetskim kompanijama u kolovozu je ostvarila jedna od najvećih svjetskih farmaceutskih firmi Eli Lilly & Co. zabilježivši prinos od čak 19,37%. Dionice dva od tri najveća svjetska trgovačka lanca Walmart Inc te Costco Wholesale Corp. na mjesečnoj su razini porasle za 12,51% odnosno 8,56%. Dionice svjetskog lidera u proizvodnji bezalkoholnih napitaka, riječ je naravno o kompaniji Coca - Cola, na mjesečnoj su razini ojačale za 8,59%. Od vodećih svjetskih tehnoloških kompanija prinosom se u kolovozu istaknula Meta Platforms Inc, čije su dionice porasle za 9,79%. Prinosom u kolovozu zasigurno se nije proslavio vodeći proizvođač električnih automobila na svijetu Tesla Inc., čije su dionice oslabile za 7,74%. Jedna od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija te lider u E - trgovini Amazon.com Inc, na mjesečnoj je razini doživjela pad dionica od 4,54%. Dionice jedne od vodećih svjetskih naftnih kompanija Chevron Corp na mjesečnoj su razini oslabile za 7,80%. Vrlo slab prinos u kolovozu ostvarile su i dionice Pfizer. Inc. oslabivši za 5,01%.
 
Domaće i regionalna dionička tržišta
U kolovozu su regionalna dionička tržišta zabilježila različite rezultate, s pozitivnim performansama u Srbiji, dok su Hrvatska, Slovenija i Rumunjska bilježile padove. Pregled prinosa za kolovoz i performanse od početka godine je sljedeći:
Hrvatsko tržište (CROBEX) - Zagrebački indeks CROBEX završio je kolovoz na 2.944,16 bodova, što predstavlja pad od 1,45% u odnosu na prethodni mjesec. Među glavnim komponentama indeksa, najveći pad ostvarila je dionica Atlantic Grupe d.d., koja je oslabila za 10,18%. Ipak, od početka godine, CROBEX je zabilježio solidan rast od 16,19%.
Slovensko tržište (SBITOP) - Indeks SBITOP završio je mjesec na 1.605,31 bodova, što predstavlja pad od 2,29% u kolovozu. Unatoč tome, od početka godine zabilježen je značajan rast od 28,08%. Nova Ljubljanska banka d.d. izvijestila je o zaključku dobrovoljne ponude za preuzimanje Addiko Banke d.d. Prema izvještaju, NLB je uspjela prikupiti približno 36% vlasništva, što nije ispunilo uvjet od minimalnih 75%, te se ponuda neće realizirati niti produžiti. Ova vijest rezultirala je pojačanim pritiskom na prodaju, pri čemu je dionica Nove Ljubljanske banke u kolovozu pala za 7,46%.
Srpsko tržište (BELEX15) - BELEX15 indeks ostvario je jedini rast među regionalnim tržištima, skočivši za 6,15% te završivši kolovoz na 1.085,42 bodova. Najveći rast zabilježila je dionica Messer Tehnogas a.d., koja je porasla za 20%. Ipak, rast je ostvaren uz nisku likvidnost.
Rumunjsko tržište (BET) - Indeks BET završio je kolovoz na 18.148,46 bodova, što predstavlja pad od 2,58%. Ipak, od početka godine, indeks je zabilježio rast od 18,07%. Rumunjska Banca Transilvania objavila je polugodišnje rezultate, prema kojima je neto prihod od kamata iznosio 3,12 milijarde RON, što je rast od 23,6% u odnosu na prošlu godinu. Ovaj rast potpomognut je većim gotovinskim saldima kod središnjih banaka (+41% na godišnjoj razini), povećanjem kredita izdanih klijentima (+15%), te značajnim rastom kredita izdanih financijskim institucijama (+400%). Ipak, unatoč dobrim poslovnim rezultatima, cijena dionice zabilježila je u kolovozu manji pad od 0,86%.
 
Obveznička tržišta i tržište novca
U kolovozu nije održan sastanak niti ECB-a niti FED-a. Unatoč tome makroekonomski pokazatelji objavljeni tijekom kolovoza značajno su utjecali na obveznička tržišta. Stopa inflacije nastavila je silazni trend sa obje strane Atlantika, u Eurozoni s 2,6% na 2,2%, a u SAD-u sa 3% na 2,9%. Nakon objave podataka sa tržišta rada u SAD-u koji su bili znatno ispod očekivanja te porasta stope nezaposlenosti na 4,3%, čelnik FED-a  Powell na sastanku u Jackson Hole-u je ukazao spremnost za promjenu smjera monetarne politike te je za očekivati rezanje kamatnih stopa. Trenutna očekivanja tržišta ukazuju na vjerojatno smanjenje kamatnih stopa za 25 baznih bodova u rujnu iako niti 50 nije nemoguće od strane FED-a te gotovo izglednih 25 baznih bodova niže kamate u eurozoni. 
Obvezničko tržište u kolovozu obilježila je pozitivna izvedba. Desetogodišnje američke obveznice bilježe pad prinosa s 4,03% na 3,90%, dok istovremeno njemačke desetogodišnje obveznice bilježe pad prinosa s razine 2,31% na 2,30%. Hrvatske desetogodišnje obveznice, također su zabilježile trend pada prinosa s razine od 3,33% na 3,23%.
Tečaj EUR/USD je u kolovozu dodatno ojačao za 2,05% na razinu 1,1048, uz sve veće izglede za skori početak ciklusa spuštanja kamatnih stopa od strane FED-a.
U narednom razdoblju na domaćem tržištu očekujemo kamatne stope na blago nižim razinama u odnosu na kolovoz.