Komentar tržišta - kolovoz 2014.

PBZ Novčani fond
Domaće tržište novca u kolovozu je karakterizirala nešto značajnija potražnja za kunama s obzirom na vrhunac turističke sezone, ali i dalje nedovoljna da bi se kamatne stope promijenile na duže rokove.
PBZ Novčani fond
Domaće tržište novca u kolovozu je karakterizirala nešto značajnija potražnja za kunama s obzirom na vrhunac turističke sezone, ali i dalje nedovoljna da bi se kamatne stope promijenile na duže rokove. Nakon gotovo dvomjesečnog izostanka aukcije trezorskih zapisa ista je  održana krajem mjeseca te je zbog pojačanog interesa investitora zabilježen pad prinosa jednogodišnjeg kunskog trezorskog zapisa na 1,90%. S obzirom na trenutni nedostatak atraktivnijih investicija očekujemo i dalje silazni pritisak na prinose kunskih trezorskih zapisa. Ulaganjem u depozite kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj, te kupnjom trezorskih zapisa Ministarstva financija PBZ Novčani fond ostvario je stabilan rast u kolovozu uz prinos 0,74% (na godišnjoj razini).
 
PBZ Euro novčani fond
U kolovozu je guverner Europske centralne banke Mario Draghi potvrdio spremnost središnje banke na daljnje labavljenje monetarne politike korištenjem mjera monetarnog popuštanja. S obzirom na lošije pokazatelje o inflaciji u eurozoni u kolovozu , nije isključeno daljnje smanjenje referentne kamatne stope već u rujnu. Trenutno se referentna kamatna stopa nalazi na 0,15%. PBZ Euro novčani fond ostvario je tijekom kolovoza stabilan rast uz prinos 1,26% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banka u Republici Hrvatskoj.
 
PBZ Dollar fond
U kolovozu je objavljeno izvješće sa srpanjskog sastanka FOMC-a u kojem je potvrđen nastavak postupnog napuštanja ekstremno ekspanzivne monetarne politike FED-a koja implicira i rast kamatnog diferencijala između SAD-a i eurozone. Referentna kamatna stopa nalazi se i dalje na povijesnom minimumu (tek nešto iznad 0%). PBZ Dollar fond je tijekom kolovoza ostvario rast uz prinos 1,07% (na godišnjoj razini) upravljanjem ročnošću depozita, te diverzifikacijom portfelja kod najvećih banaka u Republici Hrvatskoj.
 
Eurizon HR Bond fond
Rast vrijednosti udjela u mjesecu kolovozu iznosio je 0,25%. Na rast vrijednosti Eurizon HR Bond fonda, najviše su utjecale obveznica RH denominirana u USD sa dospijećem 2019. godine, te domaća obveznica RH najduljeg dospijeća (2024.g) u valutnoj klauzuli. Značajni utjecaj na kretanje cijena obveznica RH protekli mjesec, imao je 'downgrade' od strane rejting agencije Fitch, koja je smanjila kreditni rejting Republike Hrvatske sa BB+ na BB. Pojedine investitore je navedeno navelo na prodaju obveznica RH, što je za posljedicu imalo pad cijena obveznica. Nakon prvotnog šoka institucionalni investitori su odlučili da su niže razine cijena dobra prilika za atraktivnu kupnju te su se obveznice vratile na cjenovne razine prije smanjenja kreditnog rejtinga.
 
Eurizon HR Global fond
U kolovozu je rast vrijednosti udjela iznosio 1,86% što je u skladu s usporednim indeksom. Početak mjeseca je bio u znaku nastavka korekcije koja je započela krajem srpnja dok je stabilizacija uslijedila u drugom tjednu kolovoza, kada je pad zaustavljen i uslijedio je oporavak koji je trajao do kraja mjeseca. Najveći utjecaj na rast prinosa ostvarila su sjevernoamerička dionička tržišta pri čemu je S&P500 dosegao najvišu razinu i prešao 2000 bodova. Slijede ih tržišta zapadne Europe za što je najviše zaslužno britansko tržište. Iako su razvijena tržišta nadmašila tržišta u razvoju, treba izdvojiti dobru izvedbu dioničkog tržišta Brazila koje je velikim dijelom zaslužno za rast segmenta tržišta u razvoju. Investicijska politika u proteklom mjesecu odražavala je smanjenje izloženosti europskom tržištu i povećanje izloženosti tržištima u razvoju.
Obveznički dio fonda zabilježio je rast vrijednosti tijekom kolovoza. Najznačajniji rast imale su obveznice Agrokora te RH denominirane u valuti USD sa dospijećem 2021. godine. Neznatno manji, ali ipak značajan pozitivan prinos donijele su obveznice koje dospijevaju 2024. godine u valutnoj klauzuli. Na svjetskim obvezničkim tržištima najveća potražnja bila je za njemačkim državnim obveznicama, kojima se trenutno trguje na povijesno niskim razinama od 0,93% godišnje, za obveznice sa rokom dospijeća za 10 godina.
 
Eurizon HR Equity fond
U kolovozu je ostvaren rast vrijednosti udjela od 2,86% čime je nadmašen rast usporednog indeksa. Hrvatsko tržište ostvarilo je najveći doprinos rastu vrijednosti, a slijede ga tržišta Srbije i Rumunjske dok je Slovenija imala neutralan utjecaj. Promatrajući lokalne tržišne indekse, srpski BELEX15  je ostvario najveći rast dok je slovenski SBITOP ostvario najmanji rast. Investicijska politika fonda u proteklom mjesecu odražavala je smanjivanje izloženosti slovenskim i povećanje izloženosti hrvatskim dionicama.
 
PBZ I-Stock fond
Ostvareni rast vrijednosti udjela od 3,67% u kolovozu je u skladu sa usporednim indeksom. Gotovo sva tržišta u razvoju su ostvarila rast u proteklom mjesecu pri čemu je Brazil ostvario najveći i to više od 10% dok su Turska i Rusija završile mjesec u minusu. Najveći utjecaj na rast fonda ostvarila je izloženost brazilskom tržištu koju slijede doprinosi Tajvana, Meksika i Indije. Investicijska politika proteklog mjeseca odražavala je povećanje izloženosti Brazilu.